Evropa se potýká se silnými dešti

Řadu západoevropských zemí má problémy s přívalovými dešti. Ty mají na svědomí četné záplavy a v některých místech si vyžádaly i životy lidí. Lijáky zasáhly široký pás od jihovýchodní Francie přes jižní Německo, Švýcarsko a Rakousko. Itálii nyní vlna špatného poskytla chvíli oddechu. Dříve než se znovu spustí očekávané deště, počítají Italové výši škod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

povodně v Německu | Foto: ČTK/EPA

Meteorologové čekají již dnes odpoledne v Itálii další vlnu silných dešťů. V severoitalské oblasti vyhodnocují hmotné škody způsobené mimořádně silnými dešti, krupobitím a vichřicemi v minulých dnech. Řada provincií Piemontu a Furlandska žádá vyhlášení stavu ohrožení. Sesuvy půdy zničily několik domů v provincii Biela a v celých Alpách přerušily řadu silnic.

Téměř celé severovýchodní pobřeží od Terstu po Ravenu poškodilo rozbouřené moře, zaneslo pláže nečistotou a v Gradu odplavily stovky tisíc kubíků písečné pláže. Benátkám se dnes trochu ulevilo. Při posledním přílivu se mořská hladina zvedla pouze o 98 cm nad normál oproti očekávaným 105.

Déšť, krupobití a vichřice už má jen v jižním Německu na svědomí tři mrtvé. Záplavy trápí druhý den také dolní Rakousko. V neustálé pohotovosti jsou stovky hasičů. Na pomoc byli přivoláni i vojáci.

Značné škody způsobily záplavy na jihu dolního Rakouska. Mnoho lidí se muselo ve svých domovech přemístit do podkroví, S napětím je sledována hlaidna Dunaje, která nesutále stoupá. Po celou noc bylo v pohotovosti osmset hasičů i když kolem půlnoci deště poněkud ustaly. Sesuvy zemin a nánosy bahna znečistily místy pitnou vodu.

Situace na jihu Německa, postiženém prudkými dešti a záplavami, se postupně uklidňuje. Stav nouze byl odvolán ve všech třech bavorských okresech. Počasí se umoudřilo a silné deště ustaly. To umožnilo odvolat kalamitní stav i v oblasti Ginsburgu Augšpurského kraje.

Desetitisícové městečko Diedorf, které bylo nejvíce postiženo, se vzpamatovává z řádění vodního živlu. Ten si tam vyžádal dvě lidské oběti. V zatopených garážích našli smrt dva muži, kteří se pokoušeli zachránit svá auta. Celkem jsou hlášeni z oblasti tři mrtvví. Čtvrtou pravděpodobnou obětí je sedmadvacetiletá žena, kterou strhl proud vody a bahna. Její tělo však nebylo dosud nalezeno.

Počasí letos sužuje celé Německo. V lednu se rozvodnila Odra. V únoru padající stromy a bouře připravily o život čtyři lidi. V březnu se změnily silnice hlavně v jižním Německu na ledové kluziště. Při dopravních nehodách se tehdy desítky lidí těžce zranily.

U nás podle meteorologů zatím záplavy nehrozí. Pršet ale bude celý den. Pokud se vyplní pranostika o svatém Medardovi, měl by déšť ovlivňovat počasí také příštích 40 dní. Chladné období kolem Medarda se dá vysvětlit tím, že na jaře se zemský povrch ohřívá rychleji než oceán. Tuto nerovnováhu řeší ovzduší vpády chladného vzduchu od severozápadu až severu.

Vědunka Lunardi, Markéta Kaclová, Marie Woodhamsová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme