Evropa se Ruska bát nemusí, ujišťuje Putin. Pentagon chce ale vůči Moskvě přitvrdit

Spojené státy musejí přijmout nové kroky v reakci na ukrajinský konflikt, protože hospodářské sankce a další iniciativy Západu nepřiměly ruského prezidenta Vladimira Putina ke změně chování. Uvedl to americký ministr obrany Ashton Carter. Před návštěvou Itálie Putin současně Evropu ujišťuje, že se Ruska bát nemusí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr obrany Ashton Carter

Americký ministr obrany Ashton Carter | Zdroj: Reuters

Carter se tak vyjádřil po jednání s americkými veliteli a diplomaty v Evropě. Prohlásil, že Pentagon sleduje situaci na Ukrajině velmi podrobně a dělá si obavy o budoucí vývoj věcí. Zvláště po nejhorším vystupňování bojů za poslední měsíce.

Již ve čtvrtek generální tajemník NATO Jens Stoltenberg obvinil Moskvu, že posílá nové vyspělé zbraně Ruskem podporovaným povstalcům na východní Ukrajině, včetně dělostřeleckých a protiraketových systémů.

Carter svolal tři desítky vysokých amerických činitelů do německého města Stuttgart k diskusím o efektivitě západních sankcí vůči Rusku a také proto, aby uklidnil znepokojené spojence.

„Je zřejmé, že sankce na ruskou ekonomiku působí. Není ale zřejmé, že by tyto ekonomické dopady odrazovaly Putina od směřování, které bylo zaznamenáno loni na Krymu,“ řekl Carter novinářům v letadle cestou zpět do Washingtonu.

„Musíme podniknout další věci v reakci na skutečnost, že Vladimir Putin podle všeho nemění postoj,“ dodal Carter, podle něhož tato reakce musí být politická i vojenská.

Podle Cartera nebyla na strategické schůzce přijata žádná rozhodnutí, debatovalo se však o řadě akcí, které by americká armáda mohla podniknout, aby posílila uplatňování stávající politiky. Jedním ze zvažovaných opatření prý je zvýšení počtu vojenských cvičení USA a NATO. Dalším opatřením by měly být investice do vojenských zařízení v Evropě.

Západní vůdci se v neděli a v pondělí sejdou na summitu skupiny velkých světových ekonomik G7, z něhož byl ruský prezident Vladimir Putin vyloučen a na kterém se bude probírat ruská agrese jako klíčové téma.

‚Přiměřená odpověď‘

Ruský prezident Vladimir Putin ujišťuje, že jeho politika není agresivní a Evropa se nemá čeho bát. Putin to řekl v rozhovoru pro italský list Corriere della Sera před cestou do Milána.

„Pouze chorý člověk, a to ještě ve snu, si dokáže představit, že Rusko zaútočí na Severoatlantickou alianci,“ odpověděl Putin na otázku o opodstatněnosti obav Polska nebo Pobaltských států z ruské invaze.

Ruská politika podle něj není agresivní - je to pouze přiměřená odpověď na vnější hrozby a jejím cílem je zajistit bezpečnost Ruska.

Vladimir Putin v rozhovoru pro italský list obvinil Spojené státy, že svými nepromyšlenými kroky rozpoutaly konflikt na Ukrajině. Jejich evropští spojenci jsou podle Putina v této hře pouhými statisty, ve skutečnosti zřejmě vše na Ukrajině řídí americký velvyslanec nebo rezident CIA, řekl ruský prezident.

Vladimir Putin | Foto: Reuters

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme