Evropa se zatím neshodla na podobě nové desetiletky

Strategie rozvoje Evropské unie v příštích deseti letech zatím není úplná. Summit sedmadvacítky se neshodl na všech detailech plánu Evropa 2020, který nedávno navrhla Evropská komise.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Představitelé Eurozóny schválili německo-francouzský návrh na záchranu Řecka.

Představitelé Eurozóny schválili německo-francouzský návrh na záchranu Řecka. | Zdroj: ČTK

Podle ní mají za 10 let mít tři čtvrtiny lidí v produktivním věku zaměstnání. Na vědu a výzkum má Unie dávat 3 procenta HDP ročně. Některé konkrétní cíle se ale některým členským zemím zdály příliš ambiciozní.

Oproti návrhu Komise se zatím lídři Unie neodvážili stanovit přesný cíl, jaký podíl vysokoškoláků by chtěli za 10 let mezi mladými Evropany mít. Komise navrhovala 40 procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér Fischer varuje před určováním společných cílů EU

Ze strategie také zatím zmizel závazek snížit do roku 2020 o 20 milionů počet lidí žijících v Unii na pokraji chudoby. Podle některých členských zemí totiž Unie nemá pravomoc v takových otázkách jednat. Patří do kompetence jednotlivých států.

V červnu proto mají podle předsedy Evropské komise členské země předložit své národní cíle, kterých chtějí za 10 let dosáhnout. Ty mají být v souladu s těmi evropskými.

„Aby to nedopadlo tak, že to potom všecko sečteme, podtrhneme a nějak se ten součet národních cílů nepodaří sladit s těmi evropskými,“ varoval před takovým určováním společných cílů český premiér Jan Fischer.

EU chce trestat zadlužené země

V Unii se možná chystá zpřísnění trestů pro země, které nedokáží šetrně hospodařit. Podle současných pravidel nesmějí mít členské státy schodek rozpočtu přesahující 3 procenta hrubého domácího produktu.

Tuhle hranici ale řada zemí ignorovala i v dobách hospodářského růstu. Evropští lídři se na schůzce v Bruselu dohodli na vzniku skupiny, která má připravit změnu rozpočtových pravidel v Unii.

Podle Německa si musí sedmadvacítka vzít ponaučení ze situace těžce zadlužených Řeků. Z podnětu Berlína se teď proto v Unii bude uvažovat o tvrdších sankcích za rozpočtové schodky. Zvláštní skupina má úpravy takzvaného Paktu stability a růstu navrhnout do konce roku.

Česko se podle premiéra Jana Fischera tvrdším pravidlům nebrání. Zemím eurozóny momentálně za nadměrný schodek hrozí vysoká pokuta. Ostatní státy můžou přijít o část peněz z evropských fondů. Sankce ale Unie ještě nikdy neuplatnila.

Pavel Novák, Igor Maňour, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme