Evropa si jede do norského Osla pro Nobelovu cenu za mír

Zástupci Evropské unie si dnes v norském Oslu převezmou Nobelovu cenu za mír. Čeští politici účast odmítli. Zbytek Evropy si ale připomíná původní motivaci zakladatelů dnešní sedmadvacítky. Jedním z duchovních otců byl francouzský ministr zahraničí Robert Schuman.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nobelova cena (ilustrační foto)

Nobelova cena (ilustrační foto) | Foto: Kanadské vědeckotechnické muzeum CSTM

„Rozdělená Evropa znala jen válku. A je na nás, abychom to krok za krokem změnili.“ Schuman 9. května 1950 vyzval další evropské státy, aby se připojili ke vznikajícímu společenství uhlí a oceli. To byly tehdy strategické vojenské suroviny a jejich společná kontrola měla Evropě zajistit mír.

Je to první krok k evropské federalizaci, která je pro udržení míru nutná. O několik let později filmové týdeníky oslavovaly šest vizionářských vlád, které se k projektu přidaly.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Nobelově ceně pro Evropskou unii mluvil ve Světě o osmé Rádia Česko Tomáš Weiss z katedry západoevropských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

Zrodila se historická snaha dosáhnout jednotné Evropy mírovou cestou. A tuto myšlenku po více než 60 letech ocenil i nobelovský výbor.

„Činnost Unie přesně naplňuje podmínky, které Alfred Nobel popsal ve své závěti v roce 1895. Nesmíme zapomenout, že po dlouhou dobu si každá evropská generace prošla vlastní válkou. A toto utrpení vyvrcholilo ve dvou světových konfliktech,“ uvedl předseda nobelovské komise.

Dnes je válka mezi Francii a Německem naprosto nemyslitelná. Ale nejen to. Unie šířila lidská práva a demokracii. Podmínkou pro přijetí Španělska, Portugalska a Řecka byl konec vojenských diktatur. Po pádu Berlínské zdi se podařilo situaci v Evropě rychle stabilizovat.

Dnes Unie přináší mír na Balkán. Evropské unii se podařilo z kontinentu válek udělat kontinent míru.

Proč právě teď?

V Evropě se ale vedou spory, proč právě teď získala Evropská unie Nobelovu cenu. Jedním z nich je, že byly lepší příležitosti - například po velkém rozšíření v roce 2004.

„Nobelův výbor využil předání ceny jako jakousi politickou deklaraci. Já se trochu domnívám, že chtěli Evropanům připomenout, v současné krizi a s růstajícím euroskepticismem v mnoha evropských zemích, z jakého důvodu byla Unie založena a že tenhle důvod bez problémů a velmi dobře Evropská unie plní dodnes,“ říká Tomáš Weiss z katedry západoevropských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Za blok 27 členských států převezmou ocenění společně tři nejvyšší představitelé EU - prezident Herman Van Rompuy, předseda Evropské komise José Manuel Barroso a předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.

Ceremoniálu nebude přihlížet žádný z nejvyšších představitelů České republiky.

Ondřej Bouda, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme