Středisko pro kontrolu nemocí označilo situaci v sedmi státech za znepokojivou, včetně Česka
Česká republika patří mezi sedm evropských zemí, jejichž vývoj epidemie vyvolává znepokojení, a to hlavně kvůli nárůstu těžce nemocných pacientů a narůstání úmrtnosti. Oznámilo to Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí. Kromě Česka je v tomto seznamu zařazeno i Španělsko, Malta, Rumunsko, Bulharsko, Chorvatsko a Maďarsko.
Obavy z vývoje v uvedených státech vycházejí především ze zvyšování počtu nákaz mezi staršími lidmi. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí, které má sídlo ve Stockholmu, uvádí, že sedm prvně zmíněných států „se blíží zařazení do kategorie velkého znepokojení“, a to zejména kvůli množství případů mezi staršími ročníky.
Petříček: Rakousko v pondělí zařadí Prahu kvůli koronaviru na seznam rizikových oblastí
Číst článek
Naopak nárůst mezi mladšími generacemi se týká třinácti států Evropské unie – Francie, Rakouska, Dánska, Estonska, Irska, Lucemburska, Nizozemska, Portugalska, Slovenska, Slovinska, Lotyšska, Belgie a Švédska.
Jako stabilní hodnotí středisko situaci v Německu, Itálii, Polsku, Finsku, Řecku, Litvě a na Kypru a také v nečlenském Norsku. V této skupině panuje slabé riziko pro populaci obecně a mírné riziko pro starší občany.
Podle střediska jsou občané Evropské unie stále v ohrožení, ze získaných údajů totiž vyplývá, že imunních je ve většině států něco přes 15 procent lidí.
„Nákaza stále hrozí většině. Ve většině států, nejenom ve Španělsku, vidíme, že nejvíc lidí se nakazí na soukromých společenských akcích, na velkých rodinných hostinách nebo na schůzkách přátel a blízkých,“ sdělila ředitelka Andrea Ammonová.
Ke všeobecné uzávěře obchodů, restaurací nebo barů ale nevyzvala. Podle ní takové rozhodnutí závisí na tom, do jaké míry je možné zajistit základní ochranná opatření fyzického odstupu mezi lidmi na těchto místech.