Evropa uctila tichem oběti londýnských útoků

Miliony lidí po celé Evropě se připojily k Londýňanům a dvouminutovým tichem zavzpomínaly na nevinné oběti teroristických útoků, které ochromily britskou metropoli právě před týdnem. Výbuchy způsobené sebevražednými atentátníky ve vozech městské dopravy si vyžádaly přes 50 mrtvých a na 700 zraněných. V Česku se úderem 13. hodiny rozezněly zvony na všech kostelech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ticho za oběti útoků v Londýně | Zdroj: ČTK

V Británii, kde bylo ve 13:00 SELČ pravé poledne, život na dvě minuty zcela utichl. Zastavilo se všech 8500 autobusů londýnské městské dopravy, vozy taxi, na letišti Heathrow nevzlétlo ani nepřistálo žádné letadlo.

Soupravy metra z bezpečnostních důvodů zůstaly v provozu, ale cestující vyslechli krátké oznámení o dvou minutách ticha. Starosta města Ken Livingston vybídl Londýňany, aby stáli na ulicích před svými obchody, kancelářemi a byty a dali tak najevo teroristům svůj vzdor.

Pětadvacet tisíc zaměstnanců a studentů univerzitní koleje se shromáždilo na centrálním nádvoří a vzpomněli mezi jinými i na dva zaměstnance, kteří jsou po teroristických útocích stále pohřešováni. Ke dvěma minutám ticha se připojili i pracovníci automobilky Ford, národní galerie, ministerstva zahraničí a dalších vládních úřadů. Hru přerušili i účastníci jednoho z největších golfových turnajů světa British Open.

K těm, kdo odsuzují čin atentátníků, se dnes připojil také následník trůnu, princ Charles. V novinách Daily Mirror napsal: "Jsme zjevně svědky jakéhosi cyklu, od Bali do Bagdádu, od New Yorku do Londýna, v jehož rámci rekruti z vlastní vůle obětují své mladé životy k vraždění nevinných lidí ve jménu jakési nelidské věci. Někteří by si mohli myslet, že tou věcí je islám, ale není to nic jiného než perverze tradičního islámu."

Přesně před týdnem touto dobou již Londýňané věděli, že se stali terčem teroristických útoků. Ještě ale netušili, že pachatelé byli jejich britští spoluobčané z Leedsu. Tři mladí muži podle policie nastražili nálože ve třech různých vlacích metra a pak je sami odpálili. Čtvrtý muž vyhodil do povětří autobus linky 30.

Společně s Londýňany stáli v tichých skupinách dnes i policisté, kteří jinak usilovně pokračují v pátrání. Dnes policie rozdávala v metru letáky, v nichž znovu žádala o jakékoli informace. V Leedsu, kde již několik dní prohledává oblast, kde údajní atentátníci žili, dnes opět evakuovala několik domů.

Dvě minuty ticha držela na návrh slovenského premiéra Mikuláše Dzurindy s Británií celá Evropská unie včetně České republiky. V Itálii se zastavily vládní instituce a televize přerušila vysílání záběry z Londýna. Za konec terorismu se modlil papež Benedikt XVI. Veřejná doprava stála i v Berlíně. Vlajky visely na půl žerdi v sídle institucí EU v Bruselu.

Také v Polsku televizní kanály na dvě minuty přerušily vysílání. Prezident Aleksander Kwaśniewski rozhodl o tom, že na vlajky na úřadech a státních institucích budou dnes staženy na půl žerdi jako výraz solidarity s Londýňany. Primátor Varšavy Lech Kaczyński vydal nařízení, aby se na dvě minuty zastavila také městská hromadná doprava.

Martin Dorazín, Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme