Evropa bojuje s vysokými teplotami. Přibývá požárů, kvůli klimatizacím místy vypadává proud

Část Evropy dál zápasí s vysokými teplotami, kvůli snaze klimatizovat a s tím spojené vyšší poptávce po energii se objevují i sporadické výpadky elektřiny. Na jihu Francie pak hasiči likvidovali asi 60 požárů, uvedla v sobotu agentura AFP o bilanci v departementu Gard. V pátek v této oblasti padl rovněž absolutní teplotní rekord pro Francii, když v obci Gallargues-le-Montueux naměřili 45,9 stupně Celsia.

Paříž/Řím/Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cukrová řepa, kterou ve Francii zničily vysoké teploty | Foto: Pascal Rossignol | Zdroj: Reuters

Na neděli meteorologové ve Francii předpovídají ochlazení, někde až o deset stupňů.

Vysoké teploty, vítr a extrémní sucho přispěly na jihu Francie ke vzniku požárů, kvůli nimž muselo být zmobilizováno 710 hasičů. Přes noc bylo v terénu také zhruba 180 záchranářských vozidel. I v noci se přitom teplota pohybovala kolem 30 stupňů. Požáry na jihu Francie zničily 11 domů a spálily na 620 hektarů porostu.

V neděli se do Česka vrátí velká vedra, teploty vyšplhají až k 37 stupňům

Číst článek

Ještě v sobotu ráno některé požáry nebyly pod kontrolou, zejména v obcích Garons a Saint-Gilles. Požáry zničily také čtyři kůlny, čtyři mobilní domy a zabily čtyři koně.

Hasičům z departementu Gard se s pomocí kolegů ze sousedních departementů podařilo „uchránit stovky lidských životů a obydlí“, uvedli v sobotu hasiči. Lehce zraněn byl podle nich jeden obyvatel a 11 hasičů.

V pátek byl v kantonu Quissac zatčen muž podezřelý v souvislosti s jedním z požárů. Nakonec byl hospitalizován, vazba kvůli jeho duševnímu stavu nepřicházela v úvahu.

Vysušené bobule, spálené listy

Agentura AFP uvedla, že vlna veder způsobila v jižní Francii značné škody na vinicích. Předseda vinařského sdružení departementu Hérault Jérôme Despey řekl, že horko „vysušilo bobule a spálilo listy“. Vinná réva je podle něj vůči vysokým teplotám odolná, současná vedra ale byla extrémní. „Jsem vinařem 30 let. Nikdy jsem neviděl vinnou révu spálenou vedrem tak jako včera: je to působivé,“ řekl Despey.

Požár v Katalánsku i volno v německých školách. Teploty v Evropě šplhají ke 45 stupňům Celsia

Číst článek

Velkou část Evropy sužují vedra už téměř týden. Požáry i oběti na životech jsou hlášeny z Francie, Španělska nebo Itálie. Například Milán se potýká s občasnými výpadky elektřiny v obchodech a restauracích, které se snaží více klimatizovat. Kvůli vedru se o 35 procent zvýšila návštěvnost lékařské pohotovosti, ve většině případů kvůli potížím v důsledku přehřátí organismu.

Ve Francii už v souvislosti s vedry zemřelo nejméně osm lidí, v Itálii podle různých zdrojů dva či tři lidé, ve Španělsku dva. Většinou šlo o starší lidi, ve Francii ale kvůli horku zemřel také jeden dělník na stavbě. Ve Španělsku platí výstraha před požáry ve 34 z 50 provincií. V Katalánsku na severovýchodě země už rozsáhlý požár strávil na 6500 hektarů porostu.

Paříž a okolí v sobotu očekávaly teplotu kolem 38 stupňů Celsia, což by znamenalo překonání červnového teplotního rekordu pro tuto oblast. Ve Velké Británii očekávají nejvyšší teploty v neděli, kdy by mohli meteorologové naměřit až 35 stupňů Celsia. Ve východním Německu by mohlo být během víkendu dosaženo rovněž rekordních 39 stupňů Celsia. Už v pondělí by ale na severu Německa měla rtuť teploměru klesnout mnohde až pod 20 stupňů Celsia. Jih Německa varovali meteorologové před silnými bouřkami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme