Evropa vyzve k mimořádnému jednání MAAE kvůli Íránu

Evropská unie vyzve kvůli Íránu k mimořádné schůzce Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Jejím cílem bude rozhodnout o postupu vůči Íránu, který obnovil svůj jaderný program. To je výsledek dnešního jednání zástupců Evropské unie, Spojených států, Ruska a Číny v Londýně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

satelitní snímek íránského jaderného centra Natanz | Zdroj: ČTK

Evropská trojka - Spojené království, Francie a Německo - zahájily na londýnské poradě přípravu rezoluce, na jejímž základě má být Irán nahlášen Radě bezpečnosti OSN kvůli svému jadernému programu, který Teherán obnovil minulý týden.

Podle informace britského ministerstva zahraničí nová rezoluce vyzývá k uspořádání mimořádného zasedání představenstva MAAE ve Vídni 2. a 3.února, na němž se má obnovení iránského jaderného programu projednat a hlasovat o postoupení stížnosti Radě bezpečnosti OSN.

Diplomaté ze stálých členských zemí Rady bezpečnosti a Německa se podle agentury Reuters na londýnském zasedání snažili sjednotit svůj postoj a zatímco Rusko se přiblížilo k názorům západu, Čína se dosud nevyjádřila.

Minulý týden Peking prohlásil, že postoupení stížnosti Radě bezpečnosti by mohlo celou věc zkomplikovat, protože Irán hodlá v případě nátlaku zastavit inspekce OSN na svém území.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme