Evropa vyzývá ke klidnému řešení sporů kolem moldavských voleb

Srážky demonstrantů s moldavskou policií po nedělních volbách zneklidnily Evropu. Při žhářském útoku na jednu v budov v centru Kišiněva zahynula jedna žena. Zranění se počítají na desítky. Ke klidu vyzvala moldavské obyvatelstvo i tamní vládu jak Evropská unie, tak Rada Evropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada Evropy | Foto: Alice Tejkalová

K okamžitému zastavení násilí vyzvala jak mocenské orgány, tak příznivce nekomunistické opozice eurokomisařka pro vnější vztahy Benita Ferrero-Waldnerová. Moldavsko má být jednou ze šestice zemí zahrnutých do projektu Východní partnerství, které se zrodí na pražském summitu 7. května.

Waldnerová vyzvala všechny politické strany v Moldavsku k dialogu a ke zdržení se prohlášení, která mohou ještě zhoršovat situaci. Užití násilí v protestech proti vítězství komunistů ve volbách odsoudilo i české předsednictví Unie.

Parlamentní shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku označilo útoky na veřejné budovy za nepřijatelné. Vyzvalo k zastavení násilí na obou stranách, ale zároveň připomnělo důležitost zachování práva občanů na svobodné shromažďování a vyslovení svého názoru.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme