Evropa vyzývá ke klidnému řešení sporů kolem moldavských voleb

Srážky demonstrantů s moldavskou policií po nedělních volbách zneklidnily Evropu. Při žhářském útoku na jednu v budov v centru Kišiněva zahynula jedna žena. Zranění se počítají na desítky. Ke klidu vyzvala moldavské obyvatelstvo i tamní vládu jak Evropská unie, tak Rada Evropy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada Evropy

Rada Evropy | Foto: Alice Tejkalová

K okamžitému zastavení násilí vyzvala jak mocenské orgány, tak příznivce nekomunistické opozice eurokomisařka pro vnější vztahy Benita Ferrero-Waldnerová. Moldavsko má být jednou ze šestice zemí zahrnutých do projektu Východní partnerství, které se zrodí na pražském summitu 7. května.

Waldnerová vyzvala všechny politické strany v Moldavsku k dialogu a ke zdržení se prohlášení, která mohou ještě zhoršovat situaci. Užití násilí v protestech proti vítězství komunistů ve volbách odsoudilo i české předsednictví Unie.

Parlamentní shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku označilo útoky na veřejné budovy za nepřijatelné. Vyzvalo k zastavení násilí na obou stranách, ale zároveň připomnělo důležitost zachování práva občanů na svobodné shromažďování a vyslovení svého názoru.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme