Evropa zápasí s přívaly sněhu i se záplavami

Počasí v Evropě stále komplikuje lidem život. Zatímco například Velká Británie a Francie se potýkají s přívaly sněhu, jih Evropy sužují rozsáhlé záplavy. Na mnoha místech je zcela ochromena doprava, zavírají se i školy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počasí zablokovalo dálnici i v Nizozemí. | Foto: AFP

Sněžení z části ochromilo život například ve Velké Británii. V centru Londýna vjel městský patrový autobus po ledovatce do zdravotního střediska, naštěstí při tom nebyl nikdo zraněn.

V noci na dnešek pokračovalo sněžení hlavně ve Skotsku a v Severní Anglii. Ve skotském lyžařském centru Aviemore napadlo přes čtyřicet centimetrů. Dnes sněžení pokračuje na mnoha místech po celé Británii, ale největší starostí pro řidiče budou ledovatky na silnicích, které nebyly protaženy pluhy a sypány, což jsou hlavně venkovské silnice po celé zemi.

Včera bylo zavřeno na sedm tisíc škol, to je třetina všech britských škol. Kolik jich neotevře dnes zatím není jasné. Většina letišť hlásila zpoždění letů. Gatwick u Londýna byl včera mimo provoz po většinu dne. Nejvíc zrušených letů, 250, hlásila společnost Easy Jet. Letecké společnosti radí cestujícím aby si rezervovali dostatek času pro cestu na letiště.

Vlna studeného počasí neopouští ani Francii. Tamní meteorologové na třetině území vyhlásili druhý stupeň - bdělost. Platit má do odpoledne.

Na meteorologické mapě je tento stupeň vyznačený oranžovou barvou. Bdělost platí ve většině regionů západně od Paříže. Obyvatelé oranžových oblastí mají být velmi opatrní, sledovat vývoj počasí a řídit se pokyny místních samospráv.

V některých regionech ani dnes ráno nepojedou školní autobusy a očekávají se znovu komplikace v dopravě, ale i v běžném chodu domácností. Je známo několik příkladů třeba z Bretaně, kdy lidé nemohli doma vařit, protože do jejich obce nedorazilo auto s plynovými bombami.

Pařížská radnice na velkých informačních tabulích doporučuje starším lidem při této velké zimě klidový režim, dostatek tekutin a omezit pobyt venku. Kvůli počasí kolaboval život například také v Nizozemí nebo v Maďarsku.

Řecko naopak zažívá nejteplejší zimu za několik desetiletí a spolu s Itálií a Albánií se potýká se záplavami. Podobná situace je také ve Španělsku. Sněhovou nadílku hlásí také Spojené státy, Japonsko a Čína.

Milan Kocourek, Jan Pokorný, Martina Hanáčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme