Evropa zvažuje zavedení dvourychlostního internetu. V USA ho zakázali

Evropská unie nemá v plánu zabránit vzniku dvourychlostního internetu, tedy možnosti připlatit si za rychlejší přístup uživatelů k některým stránkám oproti jiným. Píší o tom dnešní Lidové noviny. V USA je přitom takové řešení protiprávní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kabel

kabel | Foto: stock exchange

Kliknete na video a hned hraje. Za chvíli jdete na jiný server, kliknete a čekáte, než se klip nebo film natáhne. Tak by to mohlo do budoucna vypadat na internetu v Evropské unii.

Na zavedení dvourychlostního internetu tlačí lobby telekomunikačních operátorů. Podle nich je to vítaný zdroj příjmů, který jim umožní získat peníze na rozvoj rychlejších sítí.

Pro možnost provozovatelů internetových stránek připlatit si za rychlejší přístup k zákazníkům je i eurokomisař pro digitální ekonomiku Günther Oettinger a německá kancléřka Angela Merkelová.

Evropa se tak snaží dohnat to, co promeškala, a chtěla by se realizovat na vznikajícím internetu věcí, neboli řízení některých funkcí na dálku. Ten bude potřebovat posílat velké množství dat, a tak podle Unie bude nutné vše řídit.

Začínající projekty mohou být v nevýhodě

Na odborných konferencích se ale mluví o tom, že dvourychlostní internet znevýhodní nové a začínající projekty, které tak nebudou mít možnost se prosadit.

Ve Spojených státech už dvourychlostní internet zakázali zákonem o síťové neutralitě. Podle něj mají mít všichni ke všemu stejně rychlý přístup, takže možnost zaplatit si za zrychlení je protiprávní.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme