Evropané letos volili do Evropského parlamentu, výrazně uspěly populistické strany

Letošek byl pro Evropu volebním rokem. Lidé ve všech 28 zemích Evropské unie si vybrali své europoslance a poté vznikla nová Evropská komise. V Česku k volbám moc lidí nepřišlo. Ti, kteří tak udělali, zvolili většinou proevropské poslance. V Evropě jako celku přitom naopak výrazně uspěli radikální euroskeptici.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament

Evropský parlament | Foto: European Parliament

„Skoncujeme s totalitární Evropskou unií,“ hřímala šéfka francouzské Národní fronty Marine Le Penová. Unie podle ní diktuje členským zemím zákony a pravidla, která vůbec nechtějí.

Evropskou unii prý řídí oligarchie, která má z lidí strach. Le Penová s touto rétorikou ve Francii výrazně uspěla. Její národní Fronta se poprvé v historii stala nejsilnější stranou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evropané letos volili do Evropského parlamentu, výrazně uspěly populistické strany. Mluvil o tom bruselský zpravodaj ČRo Ondřej Houska

Stejného výsledku dosáhla ve Velké Británii strana UKIP a její lídr Nigel Farage.

Podle Farage bylo hlavní chybou Evropské unie, že před deseti lety přijala bývalé komunistické země, tedy i Česko. Kromě toho prý unie zavinila i současnou krizi na Ukrajině, Rusko prý vyprovokovala.

Tyto a další populistické strany v evropských volbách výrazně posílily, ale do většiny v Evropském parlamentu mají stále velmi daleko.

Nejvíce hlasů ve volbách dostaly strany pravého středu, které v Europarlamentu patří do Evropské lidové strany. V Česku to je TOP 09 a KDU-ČSL.

Novým předsedou Evropské komise, tedy výkonného orgánu Evropské unie, se tak stal kandidát evropských lidovců a bývalý lucemburský premiér Jean-Claude Juncker.

Hlavním cílem nové Evropské komise je posílení ekonomického růstu a snížení nezaměstnanosti.

Junckerovu komisi v Evropském parlamentu podpořila velká koalice evropských lidovců, socialistů a liberálů. Z českých stran do těchto frakcí patří TOP 09, KDU-ČSL, ČSSD a Hnutí ANO.

Brzy se tak ukázalo, že krajní euroskeptici sice mají v Europarlamentu několik desítek křesel, ale nic podstatného nezměnili. Je o nich spíš jen slyšet.

Evropský parlament - pravomoci | Foto: Michal Jindra

Evropský parlament | Foto: European Parliament

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme