Evropané prožívají první pracovní den s eurem v klidu

Země Evropské unie dnes procházejí první zatěžkávací zkouškou. Ve většině států patnáctky probíhá první pracovní den s eurem v klidu, některé země se přesto problémům nevyhnuly. Například v Římě se vytvářely před bankami a poštami dlouhé fronty a v některých bankomatech jsou dokonce zásoby bankovek vyčerpány. Také samotným obyvatelům dělá příchod eura potíže - špatně se orientují v nových mincích a přepočítávání cen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

příchod eura | Foto: ČTK/EPA

V naprostém klidu proběhl první pracovní den s novou jednotnou měnou v irské metropoli Dublinu. Nepotvrdil se tak katastrofický scénář, který mluvil o dlouhých frontách v bankách a směnárnách i chaosu u pokladen obchodů. Před centrální bankou, kde včera lidé na výměnu peněz čekali několik hodin, je naprostý klid. Nejdelší fronta se tak vytvořila u směnárny na hlavní dublinské poště, kde zájemci o euro čekají dvacet minut. Z několika míst Irské republiky přišly zprávy o tom, že v některých "pubech" neoprávněně odmítli přijmout mince staré měny.

Nové měně přišly na chuť hlavně mladší ročníky. "Mě změna nevadí, celkově jde o dobrou věc. Část mojí rodiny pochází z Itálie, takže jim to například usnadní cestu do Irska," říká jedna z obyvatelek Dublinu. Dříve narození měli jisté problémy hlavně s rozeznáváním nezvyklých mincí. "Jedno-, dvou- a pěticentové mince si jsou velmi podobné," potvrzuje majitel obchodu v centru města. Většina jeho zákazníků ale přijala novou měnu pozitivně a zhruba polovina z nich už dnes platila v eurech. Lidé, kteří nakupovali v řeznictví v severním Dublinu naopak ještě v drtivé většině případů platili librami. Majitel obchodu z eura nadšený není, přesto se na příchod nové měny pěčlivě připravoval. Spolu se svými zaměstnanci po práci navštěvoval několikahodinové kurzy pro přechod na euro.

Naopak v italské metropoli Římu se už od časných ranních hodin začaly před bankami a poštami vytvářet dlouhé zástupy. Italský bankovní systém zareagoval na zavedení eura málo pružně a s problémy se potýkají i další sektory. Zájem klientů o eura byl v některých bankách dokonce tak velký, že zásoby bankovek a mincí určených pro první pracovní den byly velmi rychle vyčerpány. "Dočasně mimo provoz" je v centru italské metropole také mnoho bankomatů, protože i těmto zařízením se nedostává nových bankovek. Eury dnes platilo pouze deset procent Italů, ostatních se především zbavují starých lir. Nekonečné fronty v bankách ale dosvědčují, že se obchodníci již začali novou měnou vydatně zásobovat.

Největší problémy se projevily na dálnicích. U pokladen na výjezdech automobilisté vracející se z dovolené dostávali nazpět pouze eura. Složitost a novost operací měly za následek až deset kilometrů dlouhé fronty. S problémy se potýkaly také železnice. Počítače naprogramované na nové zvýšené ceny jízdenek v eurech nemohly být využity, protože na nátlak vlády železnice zvýšení cen odložily. Doplatily na to především cestovní kanceláře. Situace kolem přechodu na nové platidlo hodlají využít k výhodnější pozici při vyjednávání o nové kolektivní smlouvě i italské odborářské základny sdružující část zaměstnanců bankovního sektoru. Odboroví předáci zvažují vyhlášení stávky, aby dosáhli výraznějších záruk a zlepšení pracovních podmínek.

Také v Nizozemí první pracovní den nové jednotné měny eura provázely mírné komplikace. Dopoledne nefungovalo na 200 poštovních poboček, protože neměly dostatek bankovek v euru. Mluvčí nizozemské pošty prohlásil, že problémy se podaří ještě dnes vyřešit a zítra budou pobočky otevřeny. Jinak se přechod na euro ve třech zemích Beneluxu vcelku vydařil. Na různých místech se sice vyskytly ojedinělé případy nefungujících bankomatů, ale obchody, banky a další služby se s novými mincemi a bankovkami vypořádaly. Belgické deníky oceňují, že se Evropské bance, Evropské komisi i členským státům EU podařilo zkoordinovat zavedení eura ve dvanácti zemích. Je to skutečně úspěch, napsal deník Le Soir.

V Řecku začal přechod k jednotné evropské měně dobře. Hlavní zkouška ale Řeky čeká zítra, dnes totiž mají ještě volno. Na nové platidlo si pomalu zvykají i Francouzi. Také v Rakousku se navzdory frontám v obchodech vyrovnávají s příchodem nového platidla dobře. V malých obchodech ve Španělsku se dnes ještě většinou nakupovalo za pesety. Euro by je mělo nahradit až v příštích dnech.

Vědunka Lunardi, Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme