Evropě nebezpečí z kontaminovaného čínského mléka nehrozí, ujišťuje Brusel
Evropě by nemělo hrozit nebezpečí z čínského mléka kontaminovaného průmyslovou látkou melamin. Do zemí Evropské unie se totiž čínské mléko a mléčné deriváty nesmějí dovážet - tak zní ujištění z Evropské komise. Výkonný orgán Unie ale vyslal varování hygienickým inspekcím a celním orgánům v členských státech před čínskými výrobky, které mohou stopy mléka obsahovat, jako je například chléb nebo čokoláda.
Žádné hlášení o zadržení kontaminovaných výrobků zatím Evropská komise nedostala, potvrdila mluvčí komisařky pro zdraví Nina Papadoulakisová. Odpovědné orgány Unie jsou v kontaktu s čínskými úřady a vyzvaly je k předávání všech informací o výrobcích, které by mohly obsahovat melamin.
"Komise požádala čínské úřady o potvrzení, že výrobky dovážené na unijní trh neobsahují mléko zasažené melaminem. Požádali jsme také o zastavení vývozu k nám všech výrobků s obsahem mléka, dokud se neprokáže, že nejsou kontaminované," prohlásila mluvčí.
V Číně kvůli skandálu s kontaminovaným kojeneckým mlékem rezignoval první vysoký úředník. Po výzvě čínské vlády odstoupil z funkce šéf úřadu pro dohled nad kvalitou potravin. Za kontaminaci mléka toxickým melanimem už se předtím omlouval v pekingských nemocnicích premiér Wen Ťi Pao.
Stopy melanimu byly nalezeny v sušeném mléce od společnosti Sanlu před dvěma týdny. Od té doby zemřely na následky otravy čtyři děti, nejméně padesát tisíc jich má zdravotní komplikace. Stovka leží v nemocnicích ve vážném stavu. Do skandálu je zapleteno nejméně 22 společností, které musely stáhnout výrobky z prodeje.