Evropou dál otřásá aféra s koninou. V řadě zemí je přitom populárním pokrmem

Skandál s nedeklarovanou koninou v masných výrobcích pokračuje stažením mletého masa švýcarské firmy Nestlé z italských a španělských pultů. Aféra vyvolala u Evropanů odpor, koňské maso přitom v řadě zemí, i těch evropských, patří mezi lahůdky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Některé národy mají koninu za drahou lahůdku

Některé národy mají koninu za drahou lahůdku | Zdroj: Reuters

Největší potravinářská společnost na světě přiznala, že i v jejích výrobcích se objevilo koňské maso, které tam nemělo co pohledávat. Firma Nestlé okamžitě přerušila dovoz masa od svého dodavatele v Německu.

Koňské maso přitom v některých zemích patří mezi populární místní speciality. Na Ukrajině ho například servírují podobně jako basturmu, sušené hovězí maso. Ukrajinci stejně zpracovávají i koninu, suší ji a krájí na tenké plátky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tradice, které se týkají koňského masa ve světě, popsal zahraniční redaktor ČRo Martin Dorazín

Tato lahůdka byla převzata od kočovných národů, které tak maso upravují dodnes. Jde především o turkické národy, Mongoly, Kazachy, Kyrgyzy nebo Jakuty.

Některé země koninu sice vyrábí, místní obyvatelé ji ale nejí, jak tomu je například ve Španělsku. V anglosaském světě se konina z úcty ke koňům vůbec nekonzumuje. Ve Francii se zase jí, ale nepřiznává se to.

V arabských zemích se jíst smí, ale nedoporučuje se to. Ortodoxní Židé pak mají ze svého jídelníčku toto maso zcela vyloučené. Největšími producenty koniny jsou Čína, Mexiko, Kazachstán, Mongolsko, Argentina nebo Itálie.

V souvislosti s kauzou koňského masa se zmiňují Polsko a Rumunsko jako země, odkud konina pochází. Poláci přitom mají ke koním podobný vztah jako Britové. V Polsku navíc není dostatek certifikovaných jatek, takže se odtud konina vyváží tam, kde tyto certifikáty mají.

V Rumunsku a pak i v Maďarsku jsou ideální podmínky pro chov koní na maso. Právě odtud se zřejmě dostalo maso do západoevropských zpracovatelských závodů. Rumuni ale nechtějí mít s aférou nic společného a upozorňují, že ptát by se měli lidé tam, kde se konina do masných výrobků přimíchává.

Martin Dorazín, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme