Evropská komise bojuje o důvěru

Dostane nová eurokomise důvěru, o tom rozhodují ve Štrasburku poslanci Evropského parlamentu. Jasno už přitom mělo být před třemi týdny, ale designovaný předseda exekutivy José Barroso požádal o odklad. Kvůli kauze Buttiglione totiž hrozilo, že poprvé v historii komise neprojde. Od té doby udělal Barroso několik změn ve svém seznamu, příslušní komisaři prošli slyšeními a dnes by mohla být komise bez problémů schválena. Pro se chystá hlasovat zhruba 440 europoslanců. Mezi nimi by měli být i naši občanští demokraté, lidovci a poslanci za Sdružení nezávislých kandidátů - Evropských demokratů. A to i přesto, že jim velmi vadí komunistická minulost maďarského kandidáta Lászlo Kovácse.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

José Barroso | Foto: AFP

S ním má problém i europoslankyně Zuzana Roithová. "Samozřejmě jde o to pouze volit menší zlo nebo větší dobro. Tím dobrem by bylo schválení Barrosovy komise, protože potřebujeme funkční komisi a člověka, který je schopen dovést komisi ke změnám, které Unie potřebuje, a Barroso tím člověkem je."

Šéf delegace v nejsilnější frakci, tedy klubu Evropské lidové strany - Evropských demokratů, Jan Zahradil Radiožurnálu potvrdil, že nakonec se rozhodli komisi přeci jen podpořit. "Je pro nás smutné, že po 15 letech od pádu komunismu zcela zjevně bývalá komunistická kariéra nevadí pro budování jiné kariéry na evropské úrovni. Uvědomili jsme si, že záporný výsledek by mohl vést k pádu pana Barrosa samotného. Rozhodli jsme se to překousnout. Naše kladné hlasování je vyjádření osobní podpory předsedovi EK. Rozhodně to není vyjádření podpory panu Kovácsovi nebo některým jiným členům komise, o kterých máme pochybnosti."

Markéta Kaclová, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme