Evropská komise bude kritizovat vládní zadávání zakázek

Evropská komise bude v letošní hodnotící zprávě nejspíš kritizovat českou vládu za udělování veřejných zakázek. Prohlásil to vedoucí delegace komise v České republice Ramiro Cibrian v deníku Financial Times. Hodnotící zpráva, která bude zveřejněna 13. listopadu, prý ale jinak bude pro Českou republiku příznivá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Evropská komise je znepokojena tím, že Zemanova vláda v posledních měsících několikrát zadala někomu veřejnou zakázku, aniž by vyhlásila výběrové řízení. Jedná se například o poradce pro privatizaci ropného průmyslu, energetiky a plynárenství nebo o stavbu dálnice na severní Moravě za 1 miliardu a 300 miliónů dolarů. Financial Times upozorňuje, že Evropská komise je na zadávání veřejných zakázek velmi citlivá kvůli možné korupci. Zákon sice umožňuje vládám přidělovat zakázky bez výběrového řízení, ale pouze v případě naléhavých a nepředvídaných okolností. Česká vláda však zadala lukrativní zakázku bez výběrového řízení letos již několikrát, což popudilo další zájemce, uvádí prestižní ekonomický deník. Financial Times ale jinak připomíná, že letošní zpráva hodnotící zpráva Evropské komise bude pro Českou republiku příznivá.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme