Evropská komise bude rozhodovat o sledování telekomunikací

Evropská komise má dnes udělat důležitý krok na cestě k unijnímu plánu uchovávat kvůli boji proti terorismu telekomunikační data. Komisař Franco Frattini se dnes totiž chystá předložit svůj návrh nové legislativy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Evropské komise v Bruselu | Foto: Euroskop

Pětadvacítka chce archivovat údaje o telefonních hovorech, SMS zprávách a e-mailech. Nejde přitom o obsah, ale o datum a místo komunikace.

Ministři vnitra EU si nedávno v Newcastlu dali pro uskutečnění tohoto plánu termín do konce roku. Všichni se v zásadě shodují na tom, že by šlo o užitečnou věc. Hlavní otázka ale zní: kdo to zaplatí, stát nebo samy společnosti?

Internetovým firmám a mobilním operátorům se celá věc nezdá právě kvůli finančním nákladům. Český ministr František Bublan těmto obavám rozumí. "Pokud oni řeknou, že to nepotřebují uchovávat takovou delší dobu, že je to pouze náš požadavek, tak potom budou chtít, abychom jim to nějak kompenzovali, což já chápu," řekl Bublan.

Ministr přitom chce tuto záležitost s příslušnými firmami konzultovat, aby zjistil, jaké jsou jejich propočty nákladů.

Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme