Zdarma po Evropě. Evropská komise zahájila program pro osmnáctileté, aby poznali svůj kontinent

Evropská komise ve čtvrtek odstartovala další kolo programu, v němž mohou mladí lidé zdarma získat lístky na letní poznávací cesty po Evropě. K dispozici je celkem 12 000 jízdenek, které mohou po přihlášení do soutěže vyhrát ti, kteří během letošního roku oslaví osmnácté narozeniny.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paříž (Ilustrační foto) | Foto: Jan Rosenauer

Podmínkou pro to, aby mohli čerstvě plnoletí získat jízdné na letní cestování, je registrace na internetových stránkách programu, kde musejí popsat své cestovní plány a odpovědět na pět otázek o Evropě a Evropské unii. Úspěšným žadatelům pak Evropská komise (EK) proplatí cestovné během letního putování, které může trvat minimálně jeden a maximálně 30 dní a musí se uskutečnit mezi 15. dubnem a 31. říjnem příštího roku.

Kdybych uměl nějakou řeč, zapovídal bych se a nikam nedojel, říká český cestovatel. Projel už 39 států

Číst článek

Preferovaným způsobem dopravy je železnice, komise však prý ve zdůvodněných případech bude proplácet i cesty autobusem, trajektem, nebo dokonce letadlem, pokud mezi zvolenými destinacemi nebude cesta vlakem možná.

Registrovat se lze ode dneška do 11. prosince. Cestovatelé ale musejí počítat s tím, že komise proplácí pouze cestovné a nikoli další náklady, jako například ubytování či stravu.

DiscoverEU nejen pro cestování

Iniciativa nazvaná DiscoverEU začala už před letošním létem, kdy dala EK k dispozici celkem 15.000 jízdenek. Přihlásilo se o ně na 100 000 mladých lidí. „První kolo ukázalo, že mladí lidé získávají sebedůvěru a dovednosti, jako třeba schopnost chopit se iniciativy nebo hovořit cizím jazykem. V DiscoverEU nejde jen o cestování, ale také o učení pro život,“ uvedl eurokomisař pro mládež, vzdělání, kulturu a sport Tibor Navracsics.

Program DiscoverEU má pro letošek rozpočet 12 milionů eur (přes 311 milionů Kč). Pro příští víceletý rozpočet na roky 2021 až 2027 počítá pro DiscoverEU komise s rozpočtem 700 milionů eur (18,2 miliardy Kč).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme