Evropská komise chce, aby Česko přijalo přes 1850 uprchlíků

Evropská komise chce, aby Česko přijalo celkem 1853 uprchlíků z válečných zón. Podle Komise by to měl být český podíl na řešení současné uprchlické krize. Víc než 1320 běženců by do Česka mělo přijít z Itálie a Řecka. Jsou to lidé, kteří za sebou většinou mají nebezpečnou plavbu přes Středomoří. Dalších 525 osob má Česko přijmout z uprchlických táborů mimo Evropu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smyslem kvót je především pomoct uprchlíkům v první fázi jejich pobytu: od vyřízení papírů až po nezbytnou materiální a vzdělávací pomoc.

Smyslem kvót je především pomoct uprchlíkům v první fázi jejich pobytu: od vyřízení papírů až po nezbytnou materiální a vzdělávací pomoc. | Foto: Carmelo Imbesi | Zdroj: ČTK

Uprchlíci, které by si mezi sebou měly země Evropské unie rozdělit, většinou podnikli nebezpečnou plavbu přes Středomoří a teď jsou v Itálii nebo v Řecku. Má se ale jednat pouze o Syřany a Eritrejce, kteří prchají před válkami nebo jsou v ohrožení života.

Česká republika by tak nemusela přijímat lidi, kteří do Evropy míří jen kvůli vyšší životní úrovni. Kromě toho by Česko mělo přijmout i 525 utečenců z uprchlických táborů mimo Evropu. Také to mají být jen lidé, kterým hrozí vážné nebezpečí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko by mělo přijmout víc než 1850 uprchlíků z válečných zón. Podrobnosti od bruselského zpravodaje Ondřeje Housky

„Rozhodně nenavrhujeme přemísťování ilegálních migrantů. Chceme podat pomocnou ruku těm, kteří ji potřebují a přilákat ty, které potřebujeme my. Ale na druhou stranu tvrdě zasáhneme proti těm, kteří by chtěli systém zneužít,“ řekl eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos.

Čeští zástupci by měli být přímo v Řecku a Itálii a měli by spolurozhodovat o tom, jací lidé by do Česka přišli. Každá země si také může stanovit některé preferované typy lidí, které chce přijmout. Mohou to být lidé, jejichž rodinní příslušníci se už v daném státě nacházejí nebo ovládají povolání, kterých je na trhu nedostatek.

Vláda i opozice odmítají povinné kvóty pro uprchlíky, odpovědnosti se ale nevzdávají

Číst článek

Komise tvrdí, že už dál není možné, aby uprchlíky přijímali do značné míry jen Němci, Švédové, Francouzi nebo Italové. „Pět zemí EU vyřizuje 72 procent žádostí o azyl. To je neudržitelná situace, systém se opravdu musí změnit,“ upozornil místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mnohé unijní státy systém kvót pro migranty odmítají. O návrhu Evropské komise mluví Tomáš Prouza, státní tajemník pro evropské záležitosti

Komise nemůže přijímání uprchlíků nařídit. Návrh na kvóty začne platit jen tehdy, pokud ho podpoří alespoň 15 zemí, které představují nejméně 65 procent obyvatel Evropské unie.

Diplomaté předpokládají, že návrh ve stávající podobě pravděpodobně neprojde. Ostře proti je Česko i další státy střední a východní Evropy.

Myšlenku povinných kvót ale kritizovali také Francouzi, Španělé nebo Nizozemci. Jim ovšem vadí spíše diskutovaný způsob přerozdělování než samotný princip povinného přijímání uprchlíků.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker řekl, že solidarita v současné uprchlické krizi je nutná. Plán v Bruselu podpořil i generální tajemník OSN Pan Ki-mun:

"Vyzývám státy unie, aby při posuzování tohoto důležitého návrhu prokázaly soucit. Evropské unii by to umožnilo vyrovnat se s dramatickým nárůstem uprchlíků. Zároveň by dala příklad ostatním oblastem světa, které se potýkají s podobnými výzvami."

Uprchlíci, které mají přijmout jednotlivé země EU | Foto: Český rozhlas

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme