Švédsko 0:0 Česko

Příplatky za bourbon nebo džíny? Evropská komise rozhodne, jak odpoví na chystaná americká cla

Motocykly Harley-Davidson, kentucký bourbon nebo džíny Levi’s. Tyto známé americké značky jsou na seznamu výrobků, na které by Evropská komise mohla uvalit 25procentní dovozní cla. Jejich zavedení ve středu eurokomisaři zváží jako reakci na chystaná vysoká cla na dovoz oceli a hliníku do Spojených států.

Brusel/Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Whisky

Bourbon. Ilustrační foto. | Foto: Fotobanka stock.xchng

Podle mluvčího Margaritise Schinase bude reakce komise rychlá, tvrdá, ale přiměřená. K odvetným opatřením podle něj Evropská unie sáhne pouze v případě, že Spojené státy celní bariéry skutečně zavedou.

USA uvalí clo na ocel a hliník, Juncker pohrozil tvrdými protiopatřeními

Číst článek

Na americká cla se chystají zareagovat také další přední světoví vývozci oceli jako Čína, Japonsko nebo Brazílie.

Šéf Bílého domu Donald Trump připravovaný krok zdůvodnil hájením národní bezpečnosti. Pokud na něj unie odpoví, pohrozil uvalením cel i na dovoz evropských aut.

Spojené státy se chystají zavést cla ve výši 25 procent na dovoz oceli a deseti procent na hliníku. Evropské odvetné kroky by se mohly dotknout zboží v celkové hodnotě v přepočtu přes 70 miliard korun.

Na seznam zvažovaných výrobků Evropská komise zařadila produkty z amerických států, odkud pocházejí významní republikáni a podporovatelé prezidenta Trumpa.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme