Evropská komise žaluje Polsko u Soudního dvora EU. Reforma justice podle ní ohrožuje nezávislost soudců

Evropská komise se obrátila na Soudní dvůr Evropské unie kvůli kontroverzní reformě justice v Polsku. Komise požaduje, aby soud vydal předběžná opatření ještě před konečným rozhodnutím ve vleklém sporu. Obává se o nezávislost polských soudců, a proto žaluje zemi u soudního dvora, řekl evropský komisař pro justici Didier Reynders.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Soudního dvora Evropské unie v Lucemburku

Evropská komise se v souvislosti s reformou justice v Polsku obrátila na Soudní dvůr EU | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Aby se neztrácel čas, vyzvala komise nejvyšší unijní soudce, aby před konečným verdiktem vyhlásili předběžná opatření, vysvětlil Reynders. „Jsem hluboce znepokojena pokračujícími opatřeními, která podrývají nezávislost justice v Polsku,“ prohlásila ve středu místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Tlak na polské soudce podle ní stále sílí a jejich nezávislost je stále více oslabována.

Varšava ostře protestuje proti odsouzení šéfky Svazu Poláků v Bělorusku. Žádá její propuštění

Číst článek

Z pohledu Evropské komise jsou sporné dva hlavní body. Jednak úprava týkající se disciplinárního režimu soudců podle Evropské komise podrývá nezávislost polských soudců a není v souladu se zásadou přednosti unijního práva. Kromě toho by podle Evropské komise disciplinární komora polského nejvyššího soudu neměla být dále aktivní, protože možná není nezávislá.

Zákon o disciplinárním řízení soudců je v platnosti od poloviny února 2020. Předpokládá, že soudci musí počítat s peněžními tresty, zbavením funkce nebo propuštěním, pokud zpochybňují rozhodovací kompetenci nebo legalitu jiného soudce, soudní komory nebo soudu. Soudci se rovněž nesmí politicky angažovat. Jourová už dříve varovala, že zákon by mohl být zneužíván mimo jiné k „politické kontrole obsahu soudních rozhodnutí“.

Kromě toho jde ve sporu o disciplinární komoru, která vznikla díky polské reformě soudnictví v roce 2018. Soudní dvůr EU už v dubnu 2020 na základě žádosti Evropské komise rozhodl, že komora musí svou práci pozastavit, neboť nebezpečí, že disciplinární řízení se soudci vede možná nedostatečně nezávislý orgán, by mohlo ohrozit nezávislost soudců. Evropská komise kritizuje, že disciplinární komora přesto nadále přijímá rozhodnutí, která mají přímý vliv na činnost soudců, například i na jejich imunitu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme