Komise s europoslanci českou reakci na audit o střetu zájmů neřešila. Podrobnosti má přiblížit v pátek

Evropská komise v pondělí s europoslanci podrobně neprobírala reakci českých úřadů na výtky okolo nedostatků v potírání střetu zájmů vládních činitelů. Zástupce komise před členy výboru pro rozpočtovou kontrolu pouze obecně zmínil, že unijní exekutiva neproplácí dotace firmám spojeným s holdingem Agrofert, který podle závěrů auditorů unijní exekutivy nadále ovládá premiér Andrej Babiš (ANO), ačkoli jej vložil do svěřenských fondů.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci Evropského parlamentu během jednání ve Štrasburku | Foto: Vincent Kessler | Zdroj: Reuters

Šéf generálního ředitelství pro regionální politiku Marc Lemaitre měl v pondělí podle původního plánu poslancům objasnit, jak Česko zareagovalo na srpnovou výzvu komise, aby urychleně vyhovělo doporučením týkajícím se konfliktů zájmů.

‚Nemůžeme potvrdit řádné nastavení postupů.‘ Co stojí v dopise pro Brusel ke střetu zájmů?

Číst článek

Komise v návaznosti na audit firem okolo Agrofertu Česku doporučila sérii kroků, z nichž české úřady podle posledního vyjádření mluvčího komise provedly jen část.

V nedávné komunikaci české ministerstvo pro místní rozvoj požádalo o delší lhůtu na reakci, Evropská komise to však zamítla. Česko proto dopis přibližující přijaté kroky poslalo minulý týden.

„Pan Lemaitre nám řekl, že potřebuje více času na prostudování té odpovědi,“ uvedl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), podle něhož by se poslanci měli dozvědět více v pátek dopoledne.

Agrofert bez dotací

V pondělí se v rámci kontroly plnění rozpočtu Evropské unie za rok 2020 střet zájmů probíral jen okrajově.

Agrofert dál čerpá národní dotace. ‚Musíme postupovat podle českého práva,‘ říká Havlíček

Číst článek

Ředitel rozpočtového oddělení komise Gert Jan Koopman poslancům sdělil známý fakt, že Brusel neproplácí firmám kolem Agrofertu žádné dotace ze strukturálních fondů, čímž podle něho dostatečně chrání rozpočet EU před možným zneužitím.

Babiš je podle závěrů auditu komise zveřejněných v dubnu ve střetu zájmů, protože má konečný prospěch ze zisků Agrofertu, který vložil do svěřenských fondů. Premiér to odmítá a tvrdí, že vyhověl českým zákonům.

Podle komise však Česko musí uspokojivě vyřešit nedostatky v odhalování a potírání konfliktu zájmů, jinak nedostane peníze z mimořádného fondu obnovy. Prvních 13 procent z přibližně 180 miliard korun, na něž má Česká republika z fondu nárok, by mělo do Prahy odejít tento týden.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme