V Evropské komisi zasedne 13 žen a 14 mužů. Von der Leyenová schválila seznam eurokomisařů

Nastupující předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí formálně schválila seznam kandidátů na eurokomisaře navržených členskými zeměmi. V jejím týmu bude 13 žen včetně české eurokomisařky Věry Jourové a 14 mužů. Konkrétní rozdělení pracovních oblastí mezi komisaře německá politička oznámí v úterý.

Aktualizováno Praha / Brusel (Aktualizováno: 16:46 9. 9. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi zveřejněnými jmény se samozřejmě objevila i česká kandidátka Věra Jourová. Ta byla od roku 2014 eurokomisařkou pro spravedlnost a ochranu spotřebitele. Server Politico v minulých dnech psal o tom, že tentokrát by jí nastupující předsedkyně von der Leyenová mohla svěřit post místopředsedkyně pro demokracii, právní stát a základní práva. Oficiální ale tato informace není potvrzená, svěřené resorty se navíc mohou na poslední chvíli měnit.

Babiš: Pokud by český komisař měl mít na starosti právní stát, tak by to byla obrovská důvěra

Číst článek

Premiér Andrej Babiš ještě rozhodnutí šéfky komise nezná, kdyby ale Jourová post místopředsedkyně získala, přivítal by to. „Ona sama má o ten post zájem, pokud by to tak dopadlo, tak v každém případě by to pro Česko byla prestižní záležitost,“ uvedl. Je podle něj důležité, aby nová předsedkyně vnímala region východní Evropy.

Ve výběru se také objevuje jméno Slováka Maroše Šefčoviče. Ten byl v minulé komisi vedené Jeanem-Claudem Junkerem místopředsedou pro energetickou unii. Do obecného povědomí se ale dostal zejména letos jako neúspěšný kandidát na slovenského prezidenta v posledních tamějších volbách.

Do funkce budoucího šéfa evropské diplomacie von der Leyenová potvrdila Španěla Josepa Borrella.

‚Grilování‘ komisařů

Oficiálně von der Leyenová oznámí rozdělení portfolií v úterý. Poté musí jednotlivý dezignovaní komisaři obhájit svou agendu před příslušnými výbory. Celou Evropskou komisi musí nakonec 22. října schválit Evropský parlament.

Von der Leyenové se podařilo splnit jeden z cílů, které si pro evropskou exekutivu vytyčila v souladu s požadavky lídrů unijních zemí – dosáhnout vyrovnaného zastoupení mužů a žen.

Jourová dostala nabídku dohlížet nad dodržováním principů práva a demokracie v Evropě, píše Politico

Číst článek

V nové komisi nebude mít zástupce Británie, jejíž vláda se rozhodla nenominovat svého člena s ohledem na plánovaný odchod z Evropské unie. Jeho termín je v současnosti stanoven na 31. října, kdy zároveň končí funkční období komise vedené Jeanem-Claudem Junckerem.

„Vzhledem k tomu, že Velká Británie opustí Evropskou unii k 31. říjnu 2019, oznámil 25. července předseda britské vlády v Dolní sněmovně, že nenavrhne nového komisaře do Evropské komise a nemělo by to zabránit Evropské unii jmenovat komisi novou. Formálně dáváme vědět, že Velká Británie v souladu s prohlášením předsedy vlády nebude nominovat kandidáta na funkční období 2019–2024,“ napsala Velká Británie dříve v prohlášení.

Nová komise je jmenována vždy na pět let. Funkční období té současné, kterou vede Lucemburčan Jean-Claude Juncker, končí 31. října. Z každé země Evropské unie je v komisi jeden člen. Tentokrát bude tým von der Leyenové složen kvůli odchodu Británie z Evropské unie jen z 26 komisařů.

dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme