Brusel podle von der Leyenové podcenil úskalí, která mohou nastat při výrobě vakcíny ve velkém

Evropská unie podcenila míru potíží, které mohou výrobci vakcín mít při spouštění výroby ve velkém. Přiznala to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Strategie společného nákupu podle ní ale byla správná, jak řekla v rozhovoru pro Český rozhlas a další evropská média.

Tento článek je více než rok starý.

Od stálého zpravodaje Brusel (Aktualizováno: 21:29 4. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová | Foto: John Thys | Zdroj: Reuters

„Na začátku jsme se velmi soustředili na to, aby vůbec vakcína byla,“ prohlásila von der Leyenová.

První vakcíny od AstraZenecy dorazí už za dva dny. Kraje ale zatím nic neví, vybraný není ani distributor

Číst článek

„Očkovací látky se podařilo vyvinout mnohem rychleji, než se čekalo, a to je dobře. Ale souběžné rozšiřování výroby ve velkém a vytváření nových dodavatelských řetězců z ničeho, na tom jsme mohli pracovat dříve.“

Problémy s nastartováním výroby ve velkém ohlásili všichni výrobci očkovacích látek, kteří zatím získali povolení Evropské lékové agentury.

Zatímco americká společnost Pfizer slíbila veškerý výpadek vynahradit ještě do konce března, problémy s prudkým snížením plánovaného závozu předplacených vakcín od britsko-švédského výrobce AstraZeneca propukly v otevřený spor.

„Musím říct, že jsme dostali lekci, pokud jde o rychlost dodávek, dodržování smluv a předvídatelné jednání. Věřili jsme, že budeme dostávat pravidelné zásilky, tak jak to stojí ve smlouvě,“ uvedla von der Leyenová.

Filip Nerad: EU hodně tlačila na cenu a pořídila vakcíny levně. Platí za to ale pomalejšími dodávkami

Číst článek

Podle předsedkyně Evropské komise měli ale mnozí od očkování na počátku příliš velká očekávání. „Kdybych věděla, s jak velkými problémy s výkyvy dodávek se budeme na počátku setkávat, pak ano, měli jsme více varovat, že ne vše půjde hladce,“ dodala šéfka Evropské komise.

Podle ní se situace ale rychle lepší, do konce března země Evropské unie obdrží 100 milionů dávek vakcín a do konce června dalších nejméně 300 milionů dávek.

Velmi jasná pravidla

Evropská komise stále trvá na tom, že společný postup při nákupu byl jediný možný. „Pokud by měl k očkovacím látkám přístup třeba jen jeden členský stát a byl by schopný svou populaci proočkovat, zatímco jiné unijní země by tuto možnost neměly, pak by bylo nemyslitelné znovu rozběhnout ekonomiku, vzhledem k tomu, jak hluboce jsme vzájemně propojení,“ myslí si von der Leyenová.

V rozhovoru pro Český rozhlas reagovala také na kritiku vyjednávání smluv v utajení. Tvrdí, že Evropská komise neměla jinou možnost: „Pravidla jsou velmi jasná. Pokud jde o smlouvu mezi námi a soukromou společností, pak musí dát se zveřejněním souhlas obě strany. Přesvědčujeme nyní výrobce vakcín, že zveřejnění je v zájmu nás všech, aby bylo možné vytvořit vzájemnou důvěru.“

Plánuje Evropská komise využít ruskou vakcínu Sputnik? Nastal problém v komunikaci mezi Evropskou komisí a českým premiérem a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem? Celý půlhodinový rozhovor s Ursulou von der Leyenovou odvysílají Radiožurnál a Český rozhlas Plus v pátek po 17. hodině.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme