Evropská komise chce uzavřít hranice unie na 30 dní. Opatření potvrdí představitelé států na videosummitu

Evropská komise navrhla dočasně zakázat občanům cizích států vstup do unijních zemí s výjimkou nezbytných případů. Oznámila to v pondělí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž má zákaz platit 30 dní. Rozhodnutí musí ještě potvrdit představitelé unijních států.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová | Foto: Johanna Geron | Zdroj: Reuters

Opatření, po němž kvůli boji proti šíření koronaviru volaly některé členské státy, v pondělí šéfka unijní exekutivy projednala s lídry zemí skupiny G7. Prezidenti a premiéři unijních států by jej měli schvalovat během úterního videosummitu.

Von der Leyenová: Místo uzavíraní hranic bychom měli provádět kontroly zdravotního stavu

Číst článek

Dočasné zákazy cest v rámci vnitřních hranic schengenského prostoru již zavedlo několik unijních států včetně České republiky. Některé země volaly i po opatření týkajícím se EU jako celku.

„Čím méně bude cest, tím lépe můžeme dostat virus pod kontrolu,“ zdůvodnila pondělní návrh von der Leyenová.

Zákaz se podle ní nebude vztahovat na cizince s dlouhodobým pobytem v EU, rodinné příslušníky občanů unijních zemí či diplomaty. Výjimky budou mít i lékaři, zdravotní sestry, pečovatelé či výzkumní pracovníci. Přes vnější hranice EU budou moci nadále jezdit i řidiči přepravující zboží.

Zároveň von der Leyenová navrhla tzv. zelené pruhy, které umožní rychlejší pohyb na území EU. Rychlé pruhy by měly upřednostnit nezbytnou dopravu, aby se udržela potřebná mobilita a zajistila ekonomická kontinuita.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme