Evropská komise hrozí Česku soudem kvůli práci řidičů přesčas

Evropská komise hrozí Česku žalobou u Soudního dvora Evropské unie. Důvodem je fakt, že Praha podle komise nedostatečně uplatňuje pravidla pro práci samostatně podnikajících řidičů. Ti podle evropských norem nesmějí pracovat libovolný počet hodin v týdnu. Brusel Česko a dalších šest zemí vyzval, aby své zákony upravily. Pokud to neudělají, může je komise zažalovat u Soudního dvora EU.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italská dálnice (ilustrační foto) | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.5 Generic, patapat

V případě odsouzení by pak Česku hrozila vysoká pokuta. Podle platných předpisů musejí samostatně podnikající řidiči nákladních aut dodržovat maximální počet hodin, po dobu kterých můžou během týdne své vozy řídit.

Pravidlo má zajistit férovou konkurenci; jinak prý hrozí, že soukromí řidiči budou jezdit, a tedy vykonávat své podnikání za výhodnějších podmínek než řidiči zaměstnaní u firem.

Podle kritiků je ale absurdní, aby Brusel soukromým podnikatelům přikazoval, jak dlouho smějí pracovat. Tato pravidla ale schválily členské země Evropské unie i Evropský parlament, tedy i čeští zástupci.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme