Evropská komise hrozí pokáráním za špatné klece pro slepice

Několik evropských států se může dočkat od Bruselu pokárání za přehlížení životních podmínek slepic. Evropská komise totiž zveřejní balík nově zahájených řízení pro porušení práva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slepice | Foto: Pavel Pavlas

Mezi těmi, kdo uslyší výtky Bruselu, může být i 15 členů Unie, kteří neplní směrnici o lepších podmínkách v chovech nosnic. Česko mezi nimi nebude – drtivá většina našich farem totiž unijním požadavkům vyhověla.

Podmínky dané unijní směrnicí z roku 1999, jako jsou prostornější klece, vyšší podestýlka nebo dostatek místa pro hnízdo, některé státy ani po 12 letech zcela nenaplňují. Patří mezi ně například Francie, Belgie, Maďarsko nebo také Polsko.

Podle náměstka českého ministra zemědělství Martina Hlaváčka je možné, že bruselská administrativa proti takovým hříšníkům zakročí už teď.

„Evropská komise slíbila, že půjde cestou nulové tolerance hned od 1. ledna. Podle našich informací připravuje všechno pro to, aby ta řízení byla zahájená co nejdříve,“ řekl Radiožurnálu.

Vejce z neobohacených chovů se starými klecemi se považují za nelegální a nesmějí přijít na trh, aby nepoškozovaly poctivé výrobce, kteří pro splnění podmínek zákona vynaložili nemalé investice.

Vývoj počtu slepic v ČR od roku 1993

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme