Evropská komise: Island může zahájit přístupové rozhovory

Island dostal doporučení Evropské komise k zahájení jednání o jeho vstupu do Unie. V Bruselu to oznámil komisař pro rozšíření a sousedskou politiku Štefan Füle. Evropskou komisi vedlo k doporučení zahájit s Islandem přístupové rozhovory především to, že Island podal loni v červenci přihlášku do Unie, na to potom reagovala Rada Evropské unie, která požádala Evropskou komisi, aby zhodnotila připravenost Islandu na přístupové rozhovory.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Island

Island | Foto: Kateřina Křenová

"Island splnil většinu takzvaných Kodaňských kritérií, tedy funguje zde dlouhodobě demokracie, země respektuje lidská práva, je zde fungující tržní ekonomika, která bude schopna odolat konkurenci ostatních členských zemí a Island navíc přijal řadu evropských právních norem, takže má v tomto náskok," říká zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Pavel Novák a dodává:

"Je zde ale ještě několik oblastí, ve kterých Island nepřijal evropské právní normy, jako ohledně rybolovu, životního prostředí nebo volného pohybu kapitálu a finančních služeb. Evropská unie má také určité výhrady k systému fungování tamního soudnictví, jmenování soudců nebo regionální politice. Island má tedy ještě před sebou plno práce."

Přehrát

00:00 / 00:00

O přístupových rozhovorech mezi Islandem a Evropskou unií mluvil na Rádiu Česko bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.

Island má výhodu také v tom, že je členem Schengenského systému bez vnitřních hraničních kontrol, a již patnáct let je součástí evropského hospodářského prostoru.

Jak ale řekl evropský komisař Štefan Füle, do Unie nevedou žádné zkratky.

Islandu může ztížit cestu do Unie jeho nevyřešený spor s Nizozemskem a Velkou Británií o vrácení peněz, které vkladatelé z těchto zemí ztratili v islandských bankách. Evropská unie nicméně říká, že se jedná o dvoustranný spor. Otázkou je, zda nebude velká Británie či Nizozemsko vstup Islandu do Unie blokovat, jeho přijetí totiž musí schválit všechny členské země.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Kohout přiblížil situaci na Islandu v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Názor Islanďanů na EU změnila krize

Islanďané dříve s přistoupením váhali. Názor změnili až pod tíhou dopadů finanční krize, která tvrdě zasáhla jejich bankovní systém a následně celé hospodářství. Ostrovní stát se tehdy ocitl na pokraji bankrotu.

Členy Evropské unie by se Islanďané mohli stát už za tři roky. Ekonom Pavel Kohout předpokládá, že do té doby země překoná těžké následky finanční krize a ekonomiku se podaří znovu postavit na nohy.

"Islanďané jsou vzdělaný národ, který je velmi civilizovaný, a ten průšvih, který způsobila Islandská centrální banka svou nerozvážnou měnovou politikou, určitě budou schopni napravit," řekl Kohout v Ozvěnách dne Radiožurnálu.

Marika Táborská, Markéta Bartošová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme