Unijní komisař o Babišově auditu: Rozpočet musíme chránit, Česku jsme žádné peníze neproplatili

Evropská komise chce zavést nové způsoby, jak ochránit rozpočet Evropské unie před střetem zájmů. V debatě o výsledcích auditu ke konfliktu zájmů českého premiéra Andreje Babiše to v úterý v Evropském parlamentu prohlásil komisař pro rozpočet Johannes Hahn. Využito by podle něj mohlo být pravidlo spojující čerpání unijních peněz s dodržováním principů právního státu, ale i další chystaná úprava.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hahn zdůraznil, že komise v případech, jichž se audit týkal, neproplatila Česku žádné peníze | Foto: Johanna Geron | Zdroj: Reuters

Europoslanci iniciovali středeční debatu v reakci na dubnové zveřejnění auditu komise, podle jehož závěrů je předseda české vlády ve střetu zájmů, neboť nadále přes svěřenské fondy ovládá holding Agrofert. Firmy s ním spojené proto podle Bruselu nemají nárok na dotace ze strukturálních fondů. Babiš to odmítá a tvrdí, že převedením majetku do svěřenských fondů vyhověl českému právu. Podobný postoj má i jeho vláda.

‚Česká republika to musí vyřešit.‘ Kauza střetu zájmů Andreje Babiše se vrací do Evropského parlamentu

Číst článek

„Nejvyšší prioritou komise je ochránit peníze daňových poplatníků. Podnikne všechny dostupné kroky, aby tak učinila,“ prohlásil Hahn. Zdůraznil, že komise v případech, jichž se audit týkal, neproplatila Česku žádné peníze a rozpočet EU nebyl zneužit.

V novém sedmiletém rozpočtovém období zahájeném letos by podle něj mohla unijní exekutiva využívat k ochraně společných fondů nové nástroje. Jedním z nich je loni schválené spojení peněz z rozpočtu a vlády práva v přijímající zemi, které podle komisaře doporučí Evropské komisi využívat v případech, kdy nebudou vůči střetu zájmů dostatečně efektivní současné nástroje.

Právě důsledné uplatnění nového pravidla požaduje část europoslanců v čele se šéfkou výboru pro rozpočtovou kontrolu Monikou Hohlmeierovou.

❗️Europoslanci hodinu jednali o kauze střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Až na dva příspěvky zástupců hnutí ANO jej kritizovali jednomyslně. Premiéra Babiše se nezastali ani spojenci z jeho vlastní frakce, do debaty se žádný z nich nepřihlásil. @Radiožurnál @iROZHLAS.cz

12:31 – 19. 05. 2021

39 269

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme