Odchody Komisařů za kariérou nejsou neobvyklé. Von der Leyenovou mohou paradoxně posílit, říká Zachová

Přeběhy eurokomisařů daleko před koncem funkčního období na posty mimo Komisi nejsou ničím mimořádným a docházelo k nim i v minulosti. Hostem Bruselských chlebíčků je šéfredaktorka serveru Euractiv Aneta Zachová. Plánované odchody dvou výkonných místopředsedů podle ní nemusí šéfku Komise Ursulu von der Leyenovou poškodit. „Samozřejmě se objeví kritika, že se jí rozpadá tým pod rukama, ale také by to mohlo vést i k jejímu posílení,“ věří.

Brusel/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bruselské chlebíčky 55

Bruselské chlebíčky 55 | Zdroj: Český rozhlas

Výkonná místopředsedkyně Evropská komise Margrethe Vestagerová se uchází po post šéfky Evropské investiční banky, který se uvolní koncem roku. Další výkonný místopředseda – otec Green Dealu – Frans Timmermans zase nedávno oznámil svůj záměr kandidovat v nizozemských volbách a stát se příštím premiérem. O osudech obou politiků se rozhodne zřejmě na podzim.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý díl Bruselských chlebíčků

Kromě kariérních ambicí může být podle Zachové jedním z důvodů těchto odchodů také styl vedení von der Leyenové.

„Je poměrně přísná šéfka. Některé hlasy v Bruselu říkají, že je velice dominantní, že třeba některé důležité záležitosti řeší pouze se svým interním týmem místo toho, aby je řešila s ostatními komisaři,“ komentuje Zachová.

Do evropských voleb přitom zbývá ještě jedenáct měsíců a samotná Komise zůstává zpravidla ve funkci i několik měsíců po volbách až do ustanovení nové unijní exekutivy.

Česko by s eurem zvládlo inflaci lépe. Že do eurozóny nevstoupilo, je vina politiků, říká Švejnar

Číst článek

Nejzásadnější nařízení a směrnice však už Evropská komise navrhla a vyslala do dalšího legislativního procesu. V řadě případů už jsou dnes definitivně přijaté.

„Týká se to hlavně zelené agendy, což byla největší priorita Evropské komise, pokud odhlédneme od neočekávaných událostí, jako je ruská agrese nebo pandemie covidu-19. Green Deal se podařilo posunout výrazně dál, i přes všechno toto dění,“ dodává Zachová.

Znamenají plánované odchody významných tváří narušení stability unijní exekutivy? A jaké úkoly na eurokomisaře ještě do konce volebního období čekají? Poslechněte si celé Bruselské chlebíčky, audio je nahoře v článku.

Zdeňka Trachtová, agf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme