Evropská komise kritizuje české dálniční známky pro kamiony

Evropská komise zahájila řízení proti České republice. České předpisy týkající se dálničních známek pro nákladní dopravu jsou prý v rozporu s pravidly EU. Komise tvrdí, že Česko znevýhodňuje zahraniční přepravce. Podle EK navíc možná porušujeme i předpisy při povolování léčiv obsahujících látku oxaliplatin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dálniční kupóny | Foto: Jan Rosenauer

V obou případech jde zatím o první etapu řízení pro porušení práva. České orgány mají teď dva měsíce na odpověď. Pokud reakce komisi neuspokojí, bude následovat varování. Kdyby ani po něm nenastala náprava, může se EK obrátit na Evropský soudní dvůr.

Komise Praze vyčetla, že nedodržuje předepsaný poměr mezi cenou jednodenní a roční dálniční známky pro kamiony. Vadí jí také, že v rozporu s příslušnou směrnicí nemá Česko týdenní a měsíční známku, ale 15denní a dvouměsíční.

Komise má za to, že ČR znevýhodňuje zahraniční přepravce, když je nutí kupovat drahé denní známky, zatímco domácí přepravci si kupují relativně lacinější roční povolení. Přesné formulace výtek zatím nebyly sděleny; podle českého stálého zastoupení při EU dopisy ještě nedorazily.

Druhé varování vychází z toho, že česká strana využila zjednodušenou proceduru registrace zmíněných léčiv. Ta je možná tehdy, pokud se látky, které jsou obsaženy v lécích uváděných na trh, v unii prokazatelně již deset let používaly. Česko však nepředložilo důkazy, že v případě oxaliplatinu tomu tak skutečně bylo.

Po dvou případech z minulého týdne má tak Česká republika nyní na krku čtyři formální upozornění ze strany EK. První dvě se týkaly nadále platné letecké dohody se Spojenými státy a pravidel pro dovoz ojetých vozidel do České republiky.

Lucie Weissová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme