Evropská komise kritizuje vysoké poplatky za platební karty

Evropská komise kritizuje vysoké poplatky, které obchodníci platí bankám za transakce platebními kartami. Ve zprávě, kterou dnes komisaři uzavřeli rok a půl trvající šetření, zmiňují Českou republiku společně s Portugalskem jako země, kde jsou poplatky za užívání karet vysoké, dokonce až čtyřikrát vyšší než ve Finsku a Itálii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kreditní karty | Foto: Jan Rosenauer

Velké rozdíly jsou i v mezibankovních poplatcích, které peněžní ústav prodejce platí bance držitele karty za každou transakci. Klíčová je podle zprávy komise úroveň konkurence. Tím, že je v mnoha státech bankovní trh velmi koncentrovaný, mohou zavedené banky bránit ve vstupu na trh dalším hráčům a vybírat za karty vysoké poplatky.

Zpráva zdůrazňuje, že v důsledku tyto poplatky postihují konečného zákazníka, protože se skrytě promítají do maloobchodní ceny. Žádné drastické kroky, jako například zrušení mezibankovních poplatků komise ale nenavrhla.

x

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme