Evropská komise má výhrady ke dvěma operačním programům. Ostatní lze poslat ke schválení

Evropská komise má zásadní připomínky ke dvěma českým operačním programům. Výhrady se týkají programů Technická pomoc a Praha - pól růstu České republiky. Ostatní je možné poslat ke schválení. Oznámila to ministryně pro místní rozvoj za hnutí ANO Karla Šlechtová. Brusel by podle ní mohl programy schválit během několika měsíců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Evropská unie | Foto: European Commission Audiovisual service

Vůbec nejhůře připravený je podle Evropské komise pražský operační program, jehož novou aktuální podobu navíc Česko zástupcům Evropské komise předložilo až večer před jednáním, které se uskutečnilo minulý týden v Praze.

„Kromě toho zůstávají nedořešené dvě prioritní osy, jednou z nich je například podpora aktivit péče o děti předškolního věku 0 až 2 roky,“ upřesnila ministryně Šlechtová.

Pražský magistrát uvedl, že tyto připomínky už vypořádal. „Praha v minulém týdnu poslala Evropské komisi zrevidovanou verzi, nyní čekáme na reakci,“ sdělila ČTK mluvčí magistrátu Petra Hrubá.

U operačního programu Technická pomoc, který spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj, si komise vyžádala výkonnostní audit monitorovacího systému.

„Audit bude hotový na konci března či v dubnu. Jeho dokončením je podmíněno schválení tohoto operačního programu,“ doplnila šéfka ministerstva pro místní rozvoj.

U některých dalších operačních programů podle ní zůstávají k dořešení technické věci, jinak jsou podle ministerstva pro místní připraveny k odeslání do Bruselu.

Žadatelé o dotaci nebudou muset čekat

Česko si vyjednalo speciální postup. Finální podobu operačních programů odešle Evropské komisi pouze neformálně elektronicky. Ta je neformálně posoudí a řekne, zda jsou připraveny ke schválení. Teprve poté je Česko vloží do databáze, čímž se dostanou do oficiálního schvalovacího procesu.

„Urychlíme tím celé schvalování. Myslím, že programy by mohly být schvalovány během několika měsíců,“ podotkla ministryně Šlechtová.

Žadatelé o dotaci však nebudou muset čekat, až české operační programy schválí v Bruselu. Některé projekty budou moci podávat už letos na jaře.

Řídící orgány, které chtějí vyhlásit první výzvy, však musí splnit 17 podmínek stanovených vládou. Kromě toho musí tyto výzvy před vyhlášením předložit vládě ke schválení.

Podle předběžného harmonogramu zveřejněného na konci minulého roku by první na řadu měly přijít ekologické projekty a podpora podnikání, doprava má následovat v červenci.

Česká republika může v novém programovém období 2014 až 2020 z různých evropských fondů čerpat až 652 miliard korun. V nové sedmiletce se snížil počet operačních programů, strukturálních je osm. Doplňují je ještě Operační program rybářství a Program rozvoje venkova.

ČTK, Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme