Evropská komise navrhla reformu ochrany osobních údajů

Evropská unie by měla zavést jednotný systém na ochranu dat. Takový je návrh Evropské komise členským zemím Unie a europoslancům. Podle eurokomisařky Viviane Redingové by to mělo vést ke snížení administrativní zátěže a firmám by to ročně mělo uspořit přes dvě miliardy eur. Za porušení norem by firmám podle představ komise hrozily sankce do výše až dvou procent jejich ročního obratu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise | Foto: Pavel Novák

Všechny členské státy Unie mají svoje zákony, které nás chrání před zneužitím osobních údajů. Evropské komisi jde ale o to, stanovit základní minimum a pravidla pro všechny. Občané Unie si musejí být jisti, že ochrana, jakou mají jejich data v jejich domovském státě, mají i jinde v EU. Potom se nebudou tolik bát poskytovat svoje údaje, třeba při nákupech na internetu. Budou více využívat i zahraničních společností.

Podle průzkumu eurobarometr totiž 72 procent Evropanů nemá úplnou důvěru v ochranu svých osobních dat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil na Radiožurnálu bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák

Dalším důvodem návrhu reformy je, že současná evropská směrnice o ochraně údajů je z roku 1995, tedy z předinternetové éry.

„Občané Unie se musejí vždy dozvědět, jak se bude s údaji o nich zacházet. Souhlas s jejich použitím musí vyjádřit explicitně a ne jen mlčky,“ prezentovala jednu ze zásad obsaženou v návrhu komisařka pro spravedlnost a základní práva Viviane Redingová.

Informace o tom, kdo, jak a k čemu poskytnuté údaje použije, musejí být pro spotřebitele jasné, srozumitelné a psané nekomplikovaným jazykem.

Reforma evropského právního rámce ochrany osobních dat by měla přinést například to, že při nákupu se každý dozví, kdo, k čemu a jak osobní údaje použije. Mělo by být jednodušší převádět osobní údaje například od jednoho telefonního operátora k jinému.

Má se také posílit právo uživatele sociálních sítí a dalších internetových aplikací nechat u poskytovatele služeb údaje o sobě úplně smazat.

Podnikatelům se mají ušetřit peníze placené za autorizaci jejich nakládání s osobními údaji. Měli by ji provést jen jednou ve státě, kde sídlí a ne v každém, kde služby poskytují.

Lepší ochranu osobních dat je podle Komise třeba zajistit ve všech oblastech, i v policejní spolupráci mezi státy nebo v soudnictví. Právo na ni mají i ti, kteří se někdy dostanou mimo zákon.

Podle šéfredaktora serveru Lupa.cz, Patricka Zandla je o nové jednotné legislativě pro nakládání s údaji na internetu správné uvažovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejcitlivější a nejcennější jsou osobní údaje ze sociálních sítí, jméno a fotografie, ví šéfredaktor serveru Lupa.cz, Patrick Zandl.mp3

„Legislativní úprava v každé členské zemi EU byla do určité míry odlišná a bylo nepříjemné, že služba provozovaná například v Německu, užívaná českým uživatelem, měla na toho českého uživatele jiný dopad,“ popisuje problémy Zandl.

Úroveň zabezpečení dat, která jsou teď na internetu přístupná je odlišná podle systému. Platí však, že nejcitlivější a nejcennější jsou osobní údaje ze sociálních sítí, jméno a fotografie.

Nápad eurokomisařky Redingové o možnosti vymazat fotografie ze sociálních sítí, jestli si to budou uživatelé přát, hodnotí Zandl kladně.

„Sociální síť nyní nemůže zajistit smazání, když tu fotku někdo nahraje ještě někam jinam,“ říká.

„Uživatel něco nerozvážně nahraje, chtěl by to nějak smazat a najednou vlastně nemá jak. Bývá to komplikovaná záležitost, ale jít by to principielně mělo,“ uvažuje Zandl.

„Velké firmy používají do značné míry takříkajíc šmírování uživatelů. Vědí o něm hodně dat, kolik jim je let, jaký mají příjem, rozškatulkovávají si je pro účely reklamy,“ popisuje Zandl jeden z důvodů, který by daný návrh chtěl omezit.

Podle odhadů by jednotná pravidla ušetřila IT firmám až miliardy eur. Vůči takovým počtům je ale Zandl zdrženlivý.

„Ono to v prvé řadě ty firmy něco bude stát. Budou muset ty služby nějak upravit, přizpůsobit, konzultovat to s právníky, ale potom by jednotná legislativa ve všech zemích EU něco šetřit mohla. Nejdřív výdaj, pak úspory. Tak už to bývá,“ předpokládá šéfredaktor serveru Lupa.cz, Patrick Zandl.

Pavel Novák, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme