Evropská komise navrhla zákaz jednorázových plastových výrobků. Chce omezit znečišťování oceánů

Evropská komise navrhla zakázat jednorázové plastové výrobky jako nádobí, příbory nebo brčka. V budoucnu by se tyto produkty měly vyrábět už jen z ekologičtějších materiálů. Komise chce tímto návrhem omezit znečišťování světových oceánů. Přes dvě třetiny odpadu v mořích totiž podle ní tvoří plasty.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plastový kelímek | Foto: pixabay.com

Podle prvního místopředsedy komise Franse Timmermanse lidstvo riskuje, že se zadusí plastový odpadem a v oceánech ho za chvíli bude víc než ryb. Komise proto chce přispět k tomu, aby se víc používaly recyklovatelné materiály. Kde to nebude možné, jako u jednorázových nápojových lahví, mají státy zajistit jejich sběr třeba pomocí vratných záloh.

Ostrov odpadků v Tichém oceánu se stále zvětšuje. Zabírá plochu jako čtyři Německa

Číst článek

Místopředseda komise pro růst Jyrki Katainen doplnil, že většina těchto plastových výrobků nepochází z unie. Evropské výrobce proto jejich zákaz nepoškodí. Považuje ho naopak za příležitost pro evropské firmy. Unie by podle odhadů komise měla na tomto opatření vydělat v přepočtu přes 160 miliard korun.

Navržený zákaz se má vztahovat také na plastové vatové tyčinky, míchátka do nápojů nebo tyčky k balonkům. U jednorázových nápojových obalů komise zároveň navrhuje, že jejich víčka musí zůstat připevněna k lahvím.

Komise chce, aby členské země a europarlament tento návrh projednaly přednostně a unie ho stihla schválit do evropských voleb v příštím roce.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme