Evropská komise navrhne dočasné přijímání afrických běženců

O dalším osud uprchlíků ze severu Afriky budou jednat ministři vnitra evropské sedmadvacítky na své schůzce v Lucemburku. Eurokomisařka pro vnitřní věci Cecilia Malmströmová chce členským zemím navrhnou sdílení břemene, které v souvislosti s vlnou uprchlíků nesou hlavně Itálie a Malta.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Převážně uprchlíci z Tuniska se naloďují na italský trajekt Excelsior

Převážně uprchlíci z Tuniska se naloďují na italský trajekt Excelsior | Zdroj: Reuters

Komisařka Malmströmová vyzývá k solidaritě nejen s jihoevropskými státy, ale i s Tuniskem a Egyptem, kam prchá většina utečenců z Libye. V dopise rozeslaném ministrům vnitra před jejich zasedáním, žádá členské země o přijímání běženců, které Vysoký komisariát OSN pro uprchlíky označí jako zvláště ohrožené osoby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu při unijních institucích Pavel Novák mluví o přlivu uprchlíků do Evropy v pořadu Svět o druhé na Rádiu Česko.mp3

Jsou to lidé ze zemí jako Súdán, Somálsko, Čad nebo Eritrea, kteří se nemohou vrátit domů kvůli hrozícímu nebezpečí. Domovská země komisařky, Švédsko, projevilo ochotu přijmout 200 takových běženců.

Podobně se k problému staví dalších asi 8 zemí. Komise slibuje členským státům, že v případě jejich souhlasu s přijetím uprchlíků, bude hledat způsob jak tento krok finančně podpořit.

Spousta uprchlíků míří do Evropy z Libye a uniska. Itálie a Malta se pravděpodobně dnes nedočkají podpory ze strany ostatních členů Evropské unie. Italský ministr vnitra Roberto Maroni dne nicméně přijel do Lucemburku s určitou nadějí.

„Dnes uvidíme, jestli existuje Evropa solidární a jednotná, nebo jestli je to jen zeměpisný pojem,“ řekl.

Ať si Itálie poradí sama, zní z Německa

Naopak v Německu sílí kritika na adresu italské politiky vůči uprchlíkům. Podle spolkového ministra vnitra Friedricha je Itálie podle evropských dohod povinná vyřešit problém s uprchlíky sama.

Bavorsko a Hessensko v krajním případě dokonce uvažují o znovuzavedení kontrol na hranicích. Chtějí tak zabránit přílivu Tunisanů, kterým italské úřady udělí dočasné povolení k pobytu. To jim umožňuje vycestovat do dalších evropských zemí.

Od začátku politických nepokojů v Africe dorazilo na italský středomořský ostrov Lampedusa přes 20 tisíc běženců.V posledních dnech míří čluny s uprchlíky také na ostrov Pantelleria. Z Lampedusy by dnes měla odstartovat první letadla s repatriovanými Tunisany.

Vědunka Lunardi, Pavel Novák, Igor Maňour, Klára Stejskalová, Ondřej Černý, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme