Evropská komise navrhuje celoevropskou spolupráci v boji s rakovinou

Evropská komise navrhuje vytvoření partnerství pro boj s rakovinou. Mělo by pomoci koordinovat výzkum, preventivní programy a léčení nádorových onemocnění. Cílem iniciativy je snížit úmrtnost Evropanů na onkologická onemocnění o 15% do roku 2020.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise | Foto: Magdaléna Trusinová

Už teď podporuje Evropská unie 65 výzkumných projektů a 700 vědeckých skupin částkou 265 milionů eur rozloženými do 6letého programu do roku 2013.

Evropské partnerství pro akci proti rakovině, které by mělo začít fungovat na podzim, má podle návrhu Evropské komise lépe koordinovat výzkum, aby se nedublovalo úsilí vyvíjené vědci v různých částech Unie. Jde také o výměnu zkušeností s preventivními programy, diagnostickými metodami nebo způsoby léčby určitých druhů rakoviny.

Cílem projektu je podle eurokomisařky pro zdraví Androully Vassiliou snížit do roku 2020 úmrtnost Evropanů na nádorová onemocnění o 15 procent.

Komise chce také zdvojnásobit počet pacientů, kteří chodí na preventivní prohlídky. Ty mohou výrazně pomoci zvláště v ranných stádiích rakoviny prsu, tlustého střeva nebo děložního čípku.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme