Evropská komise navrhuje delší kontroly na vnitřních hranicích unie. Zamezí pohybu hledaných osob

Evropská komise chce umožnit delší kontroly na vnitřních hranicích zemí Evropské unie. Návrh představil eurokomisař pro vnitřní záležitosti a migraci Dimitris Avramopulos. Nová pravidla by podle něj měla mimo jiné lépe bránit pohybu hledaných osob, například teroristů.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain

Podle Avramopulose je teď správná chvíle pro změny evropského azylového systému. Je prý ale třeba najít rovnováhu mezi solidaritou a zodpovědností.

Řešení migrace podle Evropské komise: ve dvou letech přijmout 50 tisíc lidí a posílení pobřežní stráže

Číst článek

Stejně je podle něj potřeba přistupovat k Schengenu a vyrovnávat principy svobody pohybu a bezpečnostních hrozeb.

Současná pravidla povolují, jak informoval Radiožurnál, zavést kontroly na vnitřních hranicích Evropské unie jen na omezenou dobu šesti měsíců. Nový návrh počítá s prodloužením na dobu delší než jeden rok, pokud bude přetrvávat bezpečnostní hrozba. Zároveň ale bude třeba dokázat, zda se nedá hrozbám lépe předejít jiným způsobem.

Evropská komise taky podpořila plné zapojení Rumunska a Bulharska do schengenského prostoru. Podle Avramopulose je to spravedlivé, protože obě země vstupní podmínky plní.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme