Evropská komise navrhuje skladovat jaderný odpad pod zemí

Evropská komise představila návrh směrnice o ukládání použitého jaderného materiálu. Ideálem má být podle ní skladovat jaderný odpad hluboko pod povrchem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderné palivo

Jaderné palivo | Foto: ČEZ

V návrhu směrnice se přímo nedoporučuje způsob definitivního uložení jaderného odpadu. V doprovodném dokumentu ale Komise konstatuje, že podle vědeckých poznatků je nejlepší a nejtrvalejší uložení takového materiálu hluboko pod zem. Na ukládání odpadu se bude podle směrnice moci dohodnout několik států najednou a vybudovat sklad jen na území jednoho z nich. Vývoz jaderného odpadu k uložení mimo státy Unie ale nemá být možný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do směrnice o ukládání použitého jaderného materiálu nahlédl zpravodaj při EU Pavel Novák

Eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger má jako nejlepší řešení problému „Kam s ním ?“ navrhnout ukládání jaderného materiálu do podzemních skladů hluboko pod povrchem, například do uzavřených dolů nebo přírodních slují.

Přibližně polovina zemí Evropské unie dnes provozuje jaderné elektrárny. Nějaký jaderný odpad ale produkují všechny členské státy. Zatím se ukládá v povrchových meziskladech na území elektráren nebo vědeckých ústavů. To ale podle Evropské komise není ani ekologické, ani bezpečné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evropská komise chce stanovit unijní standardy nakládání s jaderným odpadem. Téma pro ředitele Správy úložišť jaderných odpadů Vítězslava Dudu a náměstka předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Petra Brandejse.

Návrh budou ještě posuzovat členské země a Evropský parlament. Pokud projde, směrnice by byla závazná pro všechny státy Unie. Očekává se ale, že schvalování nepůjde hladce.

Mezi jednotlivými státy totiž existují v otázce jaderné energetiky rozpory a v Evropském parlamentu je také odpor části poslanců, tedy Zelených, kteří říkají, že jaderná energetika není obnovitelný zdroj a že vize znovuvyužití vyhořelého paliva není reálná. Ptají se také, kdo bude financovat provoz skladů, nebo zda se nechají napospas a nebudou nijak hlídané, což by podle nich mohlo nahrát teroristům.

Pro ČR nic nového

Podle ředitele Správy úložišť jaderných odpadů Vítězslava Dudy například ČR skladuje jaderný odpad zatím ve třech zařízeních.

„V současnosti skladujeme radioaktivní odpad, respektive nízko a středně aktivní materiál v Dukovanech, Richardu a Bratrství u Jáchymova. Pro vyhořelé jaderné palivo hledáme místo, kde by takové úložiště mohlo být vybudováno. V současné době máme vybráno asi šest lokalit,“ uvedl Duda pro Rádio Česko.

Duda míní, že avizovaná směrnice má spíše celoevropský význam, jelikož aktuálně neexistuje sourodá legislativa ve výše skloňované problematice.

„Jedná se spíše o jakýsi rámec bezpečnosti nakládání s vyhořelým palivem. U nás z hlediska bezpečnosti nepřinese nic nového,“ dodal Duda.

Obdobného názoru je i náměstek předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Petr Brandejs, podle kterého nepřináší uvažovaná norma nová pravidla ve vztahu k ČR.

„Má spíše za cíl umožnit připravit legislativu jednotlivých členských států tak, aby byla plně kompatibilní s už fungujícími systémy,“ řekl Brandejs Rádiu Česko.

Pavel Novák, Lukáš Vincourek, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme