Evropská komise odložila podpis stabilizační dohody se Srbskem

Srbsko dostalo od Evropské unie pozvánku k těsnějším vztahům. Zatím se ale nedočkalo uzavření Stabilizační a asociační dohody, která je prvním krokem ke členství v Unii. Od ministrů zahraničí sedmadvacítky dostal Bělehrad pozvání k podpisu prozatímní dohody o volném obchodu a zmírnění vízového režimu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stoupenci Tomislava Nikoliče netají sympatie ke Karadžičovi a Mladičovi | Zdroj: ČTK

"Měli bychom Srbsku vyslat velmi silný signál o jeho evropské budoucnosti," řekl před dnešním jednáním komisař pro rozšíření Unie Oli Rehn. Tím signálem měla být asociační dohoda podmíněná další spoluprací Bělehradu s Haagským trestním tribunálem.

Proti jejímu podepsání se ale postavily Belgie a Nizozemsko. Vadí jim, že před soudem dosud nestanul bosenskosrbský generál Ratko Mladič a politický předák bosenských Srbů Radovan Karadžič. Nizozemsko je nekompromisní zejména v případě generála Ratka Mladiče a má proto své důvody. V roce 1995 byla právě jejich armáda v rámci mezinárodních sil nucena se s Mladičem ve Srebrenici dohodnout a přenechat mu tisíce muslimských uprchlíků. Srbové jich pak sedm tisíc zmasakrovali. V Nizozemsku kvůli tomu tehdy padla vláda.

O dalším osudu Asociační dohody se Srbskem se bude rozhodovat až po srbských prezidentských volbách, které proběhnou v neděli 3. února. Důvodem je také to, že podepsání asociační dohody by mohlo výsledek voleb ovlivnit nejednoznačným způsobem.

Na jedné straně by mohlo hodně pomoci současnému proevropskému prezidentovi Borisi Tadičovi, protože by Srbsku dalo jasnou evropskou perspektivu. Na druhé straně z Bělehradu přišlo varování, že by účinek mohl být opačný. Srbská veřejnost by mohla dohodu brát jako cenu za to, že se Bělehrad vzdá odštěpenecké provincie Kosovo, která chce vyhlásit nezávislost. Takový obchod by většina Srbů odmítla a prezidentu Tadičovi by to mohlo uškodit a naopak by z toho mohl těžit jeho protikandidát nacionalista Tomislav Nikolič.

Unijní ministři i přes nezdar rychlého podepsání asociační dohody nechtějí nechat Srbsko zcela bez podpory. Proto Evropská unie nabídla Srbsku, že s ním podepíše prozatímní dohodu o obchodu a vízové politice. Smlouva o politické spolupráci, snížení obchodních bariér, studijních programech a zjednodušení cestování občanů Srbska do států Unie by mohla být podepsána už 7. února.

V samotném Srbsku kulminuje před prezidentskými volbami nervozita. Nevládní sektor apeloval, aby nebyl zvolen radikál. Kampaň se začíná vyhrocovat i kvůli vztahům s Evropskou unií. Druhé kolo srbských prezidentských voleb rozhodne, kdo Srbsko dál povede a jestli půjde směrem k těsnějším vztahům s Evropskou unií nebo s Ruskem.

Pavel Novák, Marie Matúšů, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme