Evropská komise odmítla klonování lidských embryí

Komise tak reagovala na úspěšné klonování lidského zárodku americkou soukromou společností Advanced Cell Technology. Zároveň se vyslovila pro novou, přísnější společnou legislativu. Podle bruselského zpravodaje Českého rozhlasu Milana Fridricha tento postoj podporuje také Evropský parlament.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klonování

Evropská komise prohlásila, že je proti klonování lidských embryí jak pro vědecké účely, tak pro možnost další reprodukce. "Myslíme si, že zdaleka ne všechno, co je z vědeckého hlediska možné, je také přípustné a pro lidstvo prospěšné", prohlásil komisař pro vědu Philippe Bussquin. Dodal, že komise nebude ze společných prostředků unie žádné programy kolem klonování embryí financovat. Bussquin nicméně připustil, že Evropská komise nemůže jednotlivým členů do jejich politiky v oblasti lidských zárodků mluvit. "Ochrana zdraví občanů patří mezi věci, které si zajišťují jednotlivé státy unie samostatně", řekl komisař. Zatím všechny členské země "patnáctky" klonování embryí odmítají. Jediné Irsko má však zákaz pokusů na lidských zárodcích přímo v ústavě.

Naklonování lidského embrya, které ohlásili američtí vědci, v oficiálním prohlášení odsoudil Vatikán. Zastává názor, že věda si nyní zahrává s lidským životem, nikoli s jednotlivými buňkami.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme