Oettinger: Zprávu k auditu o Babišově možném střetu zájmů připraví Evropská komise do poloviny května

Závěrečné zprávy z rozsáhlého auditu, který v minulých měsících prováděla Evropská komise v České republice kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše z ANO, připraví příslušná ředitelství komise do 15. května. Praha pak bude mít dva měsíce na reakci.

Aktualizujeme Štrasburk/Lucemburk/Praha (Aktualizováno: 22:40 15. 4. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš na summitu lídrů Evropské unie.

Premiér Andrej Babiš | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Novinářům informaci po uzavřeném jednání výboru pro rozpočtovou kontrolu europarlamentu s komisařem EU pro rozpočet Güntherem Oettingerem řekl europoslanec Tomáš Zdechovský.

Mimořádné jednání. O Babišově možném střetu zájmů se bude ve Štrasburku mluvit za zavřenými dveřmi

Číst článek

„Po všech těch reakcích českého premiéra a české vlády je tak červenec finální datum, kdy by měla být celá záležitost uzavřena, pokud někdo z aktérů nebude ten proces zdržovat,“ uvedl v pondělí. Podle poslance Oettinger na výboru také uvedl, že se auditoři zaměřili i na možný konflikt zájmů ministra zemědělství Miroslava Tomana.

Na jednání výboru se přišel podívat také Miroslav Poche (ČSSD), podle kterého jméno premiéra Babiše padlo z úst komisaře Oettingera mnohokrát.

Ještě před jednáním audit krátce okomentoval i český premiér. Řekl, že od jednání Evropské komise nic nečeká. „Neočekávám vůbec nic. Je to jen pokračování účelového boje proti mé osobě s cílem dostat mě pryč z politiky, které se díky našim poslancům a různým udavačům přeneslo na půdu Evropské unie,“ sdělil novinářům.

Europoslankyně Martina Dlabajová (ANO) upozornila, že věc možná neskončí po ještě delší dobu. Květnové návrhy auditních zpráv podle ní nejspíš nebudou veřejné, protože v nich bude prozatím chybět reakce české strany.

Piráti nicméně chtějí znát výsledky auditu nejpozději na počátku května. Oznámili, že v opačném případě se obrátí na Soudní dvůr EU. Navrhnou také, aby o situaci jednala Poslanecká sněmovna.

„Podle dostupných informací nebudou výsledky auditu Evropské komise známy dříve, než proběhnou volby do EP. Nebude tak dodržen avizovaný dubnový termín,“ uvedli Piráti. Volby do europarlamentu se v ČR uskuteční 24. a 25. května.

Dotace v ohrožení

Pokud by úředníci v Bruselu střet zájmů potvrdili Česku by hrozilo, že bude muset alespoň část dotací vyplacených Agrofertu vracet. Ten v roce 2017 získal přes Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) na dotacích celkem 1,1 miliardy korun.

Loni to pak bylo něco přes 903 milionů korun. Jedná se jak o nárokové dotace, tedy příspěvek na zemědělskou půdu a zvířata, které se vyplácí formou přímých plateb, i investiční dotace.

V hledáčku evropských kontrolorů jsou ale podle mluvčí fondu Vladimíry Novákové pouze investiční dotace. A na nich Agrofert přes SZIF loni inkasoval 66 milionů, oproti roku 2017 jde o zhruba třetinovou částku.

Podezření, že Babiš porušuje nová evropská pravidla o střetu zájmů, vznesla loni organizace Transparency International ČR, ke které se připojili opoziční Piráti. Podle nich Babiš i po vložení Agrofertu do svěřenských fondů může holding ovlivňovat, zároveň jako předseda vlády má vliv na jednání o podobě rozpočtu EU a o rozdělování evropských dotací v Česku. Babiš to popírá.

vid, tec, kno, dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme