Evropská komise plánovala zakázat export českého alkoholu na dva měsíce

Vláda předběhla Evropskou komisi a sama zakázala vývoz tvrdého alkoholu. Hrozilo, že to jinak udělá komise sama. Rozhodnutí sdělila česká strana Bruselu hned večer po jednání vlády. Kdyby však Česko opatření odvolalo podle mínění komise předčasně, může opět konat ve vlastní kompetenci a dovoz českých lihovin zakázat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

destiláty, alkohol, vodka, slivovice

destiláty, alkohol, vodka, slivovice | Foto: Eva Odstrčilová

Poté, co ministr zdravotnictví Leoš Heger ve čtvrtek večer zakázal s okamžitou platností vývoz alkoholu silnějšího než 20 procent, informovalo Česko Evropskou komisi. Ta má tak k tomuto kroku všechny věcné informace.

„Pokud by Česko opatření nezavedlo, s největší pravděpodobností by komise během dnešního dne s podporou členských států rozhodla o zákazu ve své vlastní kompetenci, kterou má na základě příslušných evropských normativů o ochraně zdraví občanů Evropské unie,“ říká český velvyslanec při Evropské unii Martin Povejšil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl velvyslanec ČR při EU Martin Povejšil

Komise podle něj postupovala zcela racionálně. „Je-li ten alkohol nebezpečný pro občany České republiky, pak je nebezpečný i pro občany Evropské unie a dalších zemí. A jelikož se Česká republika nachází ve vnitřním trhu Evropské unie, pak je to nebezpečí samozřejmě reálné,“ vysvětluje.

Zákaz plánovaný komisí měl platit po dobu dvou měsíců s možností dřívějšího odvolání, pokud by problém s metylalkoholem zmizel.

Likérky předloží vládě návrhy opatření v boji proti černému trhu s lihovinami

Číst článek

Povejšil tvrdí, že je dobře, že Česko unii „předběhlo“. „Pokud to rozhodnutí uděláme my a nikoli Evropská komise, tak je v našich rukou a bude samozřejmě na nás, jakým způsobem s tím stavem budeme zacházet v případě, že ten problém začne mizet. Procedura z našeho pohledu bude jednodušší.“

Pokud by však komise dospěla k názoru, že zdraví občanů unie není dostatečně chráněno kroky vlády České republiky, pak by mohla konat o své vlastní kompetenci a zákaz vydat.

Lidem, kteří přišli kvůli metanolu o zrak, už pomáhají neziskovky

Číst článek

Česko není první zemí, která řeší podobnou situaci, zákazů vývozů potravin bylo v minulosti poměrně dost. „Vždy to bylo někde na vahách, zda to země udělají o své vlastní kompetenci, nebo do toho vstoupí Evropská komise. Nevybavuji si ale, že by v nedávné minulosti komise musela zasahovat, vlády členských zemí ten krok vždy udělaly samy,“ podotýká Povejšil.

Zcela ve shodě jednala komise a dotčené země třeba v době ptačí chřipky v roce 2003 nebo kvůli nemoci BSE.

Pavel Novák, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme