Evropská komise podporuje Česko ve sporu o kanadská víza

Česko požaduje, aby Kanada rychle vyhověla třem požadavkům ohledně víz. Kanaďané je nám zavedli tento měsíc. Praha teď chce, aby Češi pro víza už nemuseli jezdit do Vídně. Naši občané by také neměli vyplňovat delší dotazníky než je tomu v případě jiných zemí Evropské unie. Kanaďané by navíc měli zavedení víz lépe zdůvodnit. Podle české velvyslankyně při Unii Mileny Vicenové Prahu v jejím postoji podporuje Evropská komise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajky zemí EU

vlajky zemí EU | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Milena Vicenová dnes v Bruselu jednala se zástupci Komise i kanadského velvyslanectví. Podle ní bylo z rozhovorů jasně patrné, že Brusel český postoj podporuje. To potvrdil i diplomatický zdroj z Komise.

Praha kromě splnění tří zmiňovaných požadavků usiluje o úplné zrušení kanadských víz. Podpory se jí dostalo od švédského předsednictví, které reciproční zavedení víz podpoří, pokud mu to doporučí Evropská komise. Ta podle svého předsedy Josého Manuela Barrosa vypracuje do září zprávu, která mimo jiné posoudí i dodržování lidských práv v Česku.

O vízech budou také v pondělí jednat ministři zahraničí států sedmadvacítky. Praha očekává podpoří svému postoji, tedy že zavedení víz Kanadou je neoprávněné.

Kanada 14. července obnovila vízovou povinnost pro obyvatele České republiky, protože vzrostl počet českých žadatelů o azyl.

Přečtěte si také:
Vláda bude o vízech do Kanady jednat s Evropskou komisí
Češi musí v žádosti o kanadská víza uvádět víc údajů
Kanada znovu zavedla víza pro Českou republiku
Kanadské vízové oddělení v Praze nebude
Dva Češi nedostali ve středu vízum do Kanady
Vládní rada pro záležitosti Romů kritizuje rozhodnutí Kanady zavést víza
Kanadská víza pro Čechy zřejmě nebudou, myslí si ministr Kohout
Kanadská víza pro občany ČR jsou na spadnutí

Katka Brezovská, Ondřej Houska, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme