Unijní inspektoři začali s druhou kontrolou polských jatek. Zaměří se na drůbeží a hovězí

Inspektoři Evropské komise začali kontrolovat polská jatka. Audit potrvá dva týdny a zaměří se na hovězí a drůbež, oznámila v úterý zástupkyně hlavního veterinárního lékaře Katarzyna Piskorzová. Podle televize Polsat dodala, že jde o rutinní, již dříve naplánovanou kontrolu.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inspektoři Evropské komise začali kontrolovat polská jatka (ilustrační snímek) | Zdroj: Profimedia

Inspektoři audit začali v pondělí návštěvou veterinární inspekce a schůzkou s hlavním veterinářem. „Projednal se harmonogram kontrol, které potrvají nejbližší dva týdny,“ řekla Piskorzová.

Polský kabanos v Kauflandu byl falšovaný. Obsahoval méně masa, než stálo na obalu

Číst článek

Inspektoři mezitím vyjeli do několika polských vojvodství, kde prověří vybrané masozpracující podniky. Ve třech vojvodstvích se zaměří na závody vyrábějící hovězí, v dalších třech na produkci drůbežího.

Mají kontrolovat hlavně „rozpoznatelnost“ zvířat a masa, podmínky výroby a porážek a dodržování hygienických zásad. Z kontroly má vzniknout zpráva, ještě se však neví, kdy ji obdrží polské úřady.

V pořadí druhá kontrola

Jde o druhou kontrolu inspektorů Evropské komise. První se odehrála na začátku února a souvisela s odhalením nelegálních porážek dobytka, ze kterého se maso vyvezlo do několika zemí včetně Česka. Kontrola předběžně shledala nedostatky v systému kontroly a Evropská komise předala Polsku svá doporučení ohledně identifikace a registrace zvířat, trestů za nelegální porážky a zlepšení dohledu.

Plošné kontroly polského hovězího považuji za nadstandardní, říká agrární analytik Petr Havel

Číst článek

Polsko se zavázalo podniknout krátkodobé i systémové změny. V pondělí polské ministerstvo zemědělství předalo informace o podniknutých krocích Evropské komisi, jakož i českému ministrovi zemědělství, který zavedl restriktivní kontroly polského masa, připomněl Polsat.

Česká republika v úterý o půlnoci ukončí povinné kontroly polského hovězího masa. Jeho příjemci tak nebudou muset od středy dokládat jeho vyšetření na přítomnost salmonel, testy dělali na své náklady.

Intenzivní kontroly dovozu

Polsko poskytlo Česku i komise záruky, že učinilo maximum, aby se na trh nedostávalo maso ze skotu nevhodného pro lidskou spotřebu, sdělili v úterý zástupci českého ministerstva zemědělství. Polské informace, které ministerstvo v pondělí dostalo, vyhodnotil stát jako dostačující. Nadále budou intenzivní veterinární kontroly dovozu.

Akce vyvolává reakci, varoval polský ministr a znovu zmínil české pivo. Salmonelu našly i další země

Číst článek

Mimořádná opatření v Česku začala platit 21. února kvůli nálezu salmonely ve zhruba 700kilogramové zásilce hovězího z Polska a předchozímu pomalému informování o dovozu masa z jatek, která v Mazovském vojvodství porážela nemocné krávy.

Následně se na českém trhu nalezla salmonela i v drůbežím z Polska. V dalších zhruba 250 odebraných vzorcích polského hovězího masa problémy zjištěné nebyly. Konec povinných kontrol kromě Polska chtěla s ohledem na jednotný trh unie také komise.

„Česko bylo donedávna jedním z největších odběratelů polských potravin. V roce 2016 bylo třetím největším dovozcem, ale loni vypadlo z první pětky. Podle (banky) Crédit Agricole to souvisí se sílícím protekcionistickými kroky podnikanými Čechy,“ upozornila polská zpravodajská televize TVN24 na svém webu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme