Polsko neplatí Česku sankce za Turów. Evropská komise Varšavu včas vyzve, uvedl mluvčí

Evropská komise „včas“ vyzve Polsko k zaplacení sankcí uložených Soudním dvorem EU ve sporu o hnědouhelný důl Turów, uvedl v pondělí mluvčí komise. Soud už dříve nařídil Polsku, aby zastavilo činnost dolu na hranicích s Českou republikou.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Turow

Důl Turow | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Když Varšava toto rozhodnutí ignorovala, rozhodl 20. září soud o pokutě pro Polsko půl milionu eur (asi 12,7 mil. Kč) denně, dokud Polsko žádosti nevyhoví.

Spor o Turów: Česko chce, aby smlouva s Polskem platila pět let po konci provozu dolu

Číst článek

„V praxi bude komise tuto částku vyžadovat v rámci příslušné procedury. Výzvy k úhradě se posílají v jistých intervalech. Nevím přesně, kdy tuto výzvu pošleme do Polska, ale bude to včas. Zatím budeme sledovat, zda v Polsku respektují rozhodnutí soudu,“ uvedl na tiskové konferenci mluvčí Evropské komise.

Polská strana navzdory květnovému předběžnému rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie odmítá přerušit těžbu v dole Turów, protože by to podle Polska mělo negativní dopady na energetickou bezpečnost země.

Představitelé Polska navrhli finanční podporu obyvatelům českých obcí v blízkosti dolu. Jednání ale, také kvůli českým parlamentním volbám, dosud k dohodě nevedla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme