Evropská komise posoudila uchazeče o unijní agentury. Jednu z nich by chtělo i Česko

Evropská komise zveřejnila posudky všech nabídek na přesun unijních agentur z Londýna. O jednu z dvojice prestižních evropských institucí se uchází i Praha. Agentury se stovkami expertů se musí z Británie přestěhovat kvůli brexitu.

Tallinn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropské instituce se kvůli brexitu musí stěhovat.

Evropské instituce se kvůli brexitu musí stěhovat. | Foto: pixabay.com

Komise kandidátská města nijak neznámkovala. Pouze shrnula, jak jednotlivé nabídky naplnily stanovená základní kritéria. Praha se spolu s dalšími sedmi městy uchází o sídlo Evropského bankovního úřadu. Kromě ní se o přestěhování evropského bankovního regulátora z Británie zajímají také Frankfurt, Lucemburk, Paříž nebo Vídeň.

Evropský bankovní úřad hledá nové sídlo. Praha se výběrového řízení účastní, šance jí ale kazí nízké platy

Číst článek

V české nabídce komise postrádá informace o školkách, lékařích nebo sociálním zabezpečení pro rodinné příslušníky zahraničních pracovníků agentury.

Také jejich dostupnost patří k posuzovaným kritériím. O novém hostitelském městě bankovního úřadu i evropské agentury pro léčiva rozhodnou členské státy v listopadu.

Kromě bankovní instituce se přesune i Evropská léková agentura. O získání sídla prestižních agentur se uchází celkem 23 evropských měst. Některá jako Varšava, Dublin nebo Brusel předložila kandidaturu na obě.

Na novém místě musí být agentury také schopné fungovat od prvního dne odchodu Británie z unie. Kam se obě instituce přestěhují, rozhodnou členské státy v listopadu.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme