VIDEO: Boj o předsedu Evropské komise. Podívejte se na debatu spitzenkandidátů i s českým zástupcem

Kdo nahradí předsedu Evropské komise Jeana-Claudea Junckera? Šestice uchazečů o post bojovala v debatě takzvaných spitzenkandidátů. Před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu ji hostila Evropská vysílací unie. Eurovolby se v Česku uskuteční v pátek 24. a sobotu 25. května.

Brusel (Aktualizováno: 22:35 15. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednací sál Evropského parlamentu v Bruselu se proměnil na televizní studio. Debaty se účastnila šestice kandidátů politických uskupení zastoupených v současném europarlamentu.

Kdo se za nás bude ,prát‘ v EU? Poslechněte si sliby kandidátů do Evropského parlamentu

Číst článek

Všichni jsou vedoucími kandidáty svých frakcí, takzvaní „spitzenkandidáti“, kteří se ucházejí o post předsedy Evropské komise.

Mezi šesticí uchazečů je mimo jiné kandidát evropských lidovců Manfred Weber. A také Česko má jedno želízko v ohni, mezi kandidáty usilujícími o post předsedy Evropské komise je i uchazeč konzervativců a reformistů Jan Zahradil z ODS.

Diskuse, které předcházela podobná rozprava v Maastrichtu a trvala hodinu a půl, byla simultánně tlumočena do 24 oficiálních jazyků EU.

Sedm skupin voličů podle postojů k EU: jste profitář, reformista, nebo snad městský liberál? Otestujte se

Číst článek

Stávající komisi končí mandát na konci října. Do té doby musí nový europarlament, který vzejde z voleb do Evropského parlamentu na konci tohoto měsíce, v hlasování potvrdit jméno nového předsedy komise.

Budoucího předsedu navrhuje Evropská rada, tedy premiéři a prezidenti členských zemí Evropské unie, která se sejde v červnu.

Nově zvolený předseda Evropské komise nahradí Jeana-Claudea Junckera, který se rozhodl nekandidovat.

Kdo se účastní debaty?

  1. Nico Cué, Strana evropské levice (EL)
  2. Ska Kellerová, Evropská strana zelených (EGP)
  3. Jan Zahradil, Aliance evropských konzervativců a reformistů (ACRE)
  4. Margrethe Vestagerová, Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE)
  5.  Manfred Weber, Evropská lidová strana (EPP)
  6. Frans Timmermans, Strana evropských socialistů (PES)

Debata spitzenkandidátů zleva: Jan Zahradil, Nico Cue, Ska Kellerová, Margrethe Vestagerová, Frans Timmermans a Manfred Weber | Foto: Francisco Seco | Zdroj: ČTK/AP

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme