‚Porušila politickou neutralitu,‘ říká Evropská komise o zásahu von der Leyenové do voleb v Chorvatsku

Evropská komise v pondělí vyjádřila lítost v souvislosti s chováním své šéfky Ursuly von der Leyenové, která před parlamentními volbami v Chorvatsku podpořila vládnoucí konzervativní stranu Chorvatské demokratické společenství. Angažmá von der Leyenové vyvolalo obrovskou vlnu kritiky zejména na sociálních sítích, napsala agentura AP.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ursula von der Leyenová se spolu s dalšími politiky ze středopravých stran objevila v propagačním videu, které Chorvatské demokratické společenství zveřejnilo před nedělním hlasováním. Porušila tak zásadu politické neutrality, kterou by měli členové komise dodržovat.

Chorvatské volby vyhrálo posílené vládní HDZ. Cesta ke složení vlády bude zřejmě jednodušší, než se čekalo

Číst článek

Jak poznamenala agentura AP, von der Leyenová coby někdejší německá ministryně obrany je členkou Křesťanskodemokratické unie, která patří do Evropské lidové strany stejně jako zmíněná chorvatská strana.

Jak říká kodex chování členů Evropské komise, komisaři „by se měli zdržet veřejných prohlášení nebo zásahů ve prospěch jakékoli politické strany či organizace, jejímiž jsou členy“, s výjimkou situace, kdy kandidují ve volbách nebo se účastní hlasování.

V reakci na lavinu kritiky na sociálních sítích mluvčí komise Eric Mamer uvedl, že se von der Leyenová zapojila do chorvatské kampaně jako soukromá osoba. „Bohužel z výsledné verze videa to nebylo zřejmé,“ dodal Mamer. Von der Leyenová je ve videoklipu označena jako šéfka Evropské komise a stojí před vlajkou Evropské unie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme